Białoruskie kręgi opozycyjne i narodowe sprzeciwiają się zapisowi jaki znalazł się w jednym ze szkolnych podręczników do literatury rosyjskiej, w którym powstanie styczniowe zostało nazwane „polskim powstaniem”.

Podręcznik wzbudził dyskusję w białoruskich środowiskach opozycyjnych pod koniec zeszłego roku. Określenie powstania styczniowego jako „polskiego” krytykował między innymi Eduard Palczys, białoruski nacjonalistyczny publicysta historyczny, znany z prób przypisywania kresowym Polakom, nawet najbardziej znanym polskim przywódcom białoruskiej tożsamości narodowej, tak jak zrobił to w przypadku gen Lucjana Żeligowskiego, którego opisał jako Białorusina zajmującego w 1920 r. Wilno by stworzyć państwo białoruskie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Głos w tej sprawie zabrał także białoruski filolog i prof. Adam Maldzis, który pracował na Akademii Nauk Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej.. „A >>Mużycką Praudę<< w jakim języku on wydawał? Dlaczego on jej nie wydawał w takim razie w języku poskim? O to chcę zapytać tych, którzy nazywają Kalinowskiego polskim nacjonalistą” – powiedział prof. Maldzis w wywiadzie dla Euroradia wspominając o piśmie wydawanym przez Kalinowskiego w czasie powstania styczniowego w języku białoruskim, ale nie wspominając o tym, że przywódca zrywu na Kresach wydawał także dwa pisma w języku polskim.

„On był Białorusinem” – twierdzi mimo tego Maldzis, który stwierdził również, że powstanie styczniowe „nie było powstaniem polskim” ponieważ „powstanie zaczęło się jednocześnie na polskim terytorium etnicznym, i na terytoriach etnicznych litewskich i białoruskich, i trochę na ukraińskim terytorium etnicznym”.

Białoruskie środowiska narodowe, ale też niektórzy historycy oficjalnie jak Maldzis, od kilkudziesięciu lat starają się przedstawiać przywódcę powstania styczniowego na ziemiach byłego Wielkiego Księstwa Litewskiego jako narodowego Białorusina. Mimo, że we wszystkich dokumentach podpisywał się jako Wincenty Kalinowski, w białoruskiej historiografii występują on jako Konstanty lub zdrobniale Kastuś Kalinowski. Zabieg ten związany jest faktem, że Wincenty jest imieniem związanym z kulturą polską, nie występującym w tradycji białoruskiej.

euroradio.fm/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. tagore
    tagore :

    Powstanie styczniowe to powstanie ludzi uważających się za obywateli I RP niezależnie od narodowości. Przykładanie dzisiejszej miary do tych wydarzeń jest bez sensu.
    Na Ukrainie zdradzono ideę I RP w jeszcze w Perejasławiu i zabijając Niemirycza i Wychowskiego. Apologetom Ukraińskiej sprzyjającej Prawosławiu Czerni ,wypada zadedykować „Martwe dusze ” Gogola. To nagroda dla Ukrainy za zdradę.