Kijów: ambasador RP spotkał się z ukraińskim ministrem kultury ws. ekshumacji

W czwartek w Kijowie doszło do spotkania ukraińskiego ministra kultury, młodzieży i sportu Wołodymyra Borodianskiego z ambasadorem RP Bartoszem Cichockim. Tematem spotkania było wznowienie prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych specjalistów polskiego IPN na Ukrainie.

O spotkaniu poinformował w mediach społecznościowych minister Borodianski. Jak napisał, spotkanie miało na celu realizację porozumienia prezydentów Zełenskiego i Dudy dotyczącego umożliwienia pracy na Ukrainie polskim specjalistom. Według Borodianskiego ambasador Cichocki wręczył mu „list-apel strony polskiej odnośnie wydania odpowiednich zezwoleń”. Ukraiński minister obiecał, że niezwłocznie na niego odpowie.

„Wyjaśniłem stronie polskiej procedury obowiązujące w dziedzinie prowadzenia prac poszukiwawczych i wezwałem stronę polską do jak najszybszego złożenia dokumentacji zgodnie z obowiązującymi procedurami, aby rozpocząć prace”. – napisał Borodianski.

Ukraiński minister potwierdził wolę strony ukraińskiej odnośnie zniesienia ograniczeń dla polskich specjalistów i zapewnił o „pełnym wsparciu dla procesu przeprowadzenia prac”. Wyraził także nadzieję na „ścisłą współpracę” z ministerstwem kultury i IPN w Polsce w kwestii „odnowienia ukraińskich miejsc pamięci w Polsce”.

Przypomnijmy, że 31. sierpnia br. podczas wizyty Wołodymyra Zełenskiego w Warszawie z ust ukraińskiego prezydenta padła obietnica zniesienia blokady prac polskich specjalistów na Ukrainie. – Jestem gotów odblokować wydawanie pozwoleń na prowadzenie prac poszukiwawczych na Ukrainie, zaś strona polska uporządkuje ukraińskie miejsca pamięci w Polsce – powiedział Zełenski. Ponadto, zaproponował Andrzejowi Dudzie wspólne postawienie na granicy polsko-ukraińskiej „pomnika pojednania”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Nie jest jasne, na czym miałoby polegać oczekiwane przez stronę ukraińską „uporządkowanie” bądź „odnowienie” tzw. ukraińskich miejsc pamięci w Polsce. Przypomnijmy, że wszystkie „miejsca pamięci” w Polsce, na które wskazywał, jako zniszczone lub w różny sposób uszkodzone ukraiński IPN, dotyczyły OUN-UPA i niemal wszystkie z nich są nielegalne. Rok temu ambasador Ukrainy w Polsce wymagał od Polski odnowienia dwóch legalnych miejsc – nagrobków w Pikulicach i pomnika na górze Monastyr.

Kresy.pl / Facebook
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    Wolyn1943 :

    „Wyjaśniłem stronie polskiej procedury obowiązujące w dziedzinie prowadzenia prac poszukiwawczych” – kolejna ukraińska zagrywka na przesunięcie ekshumacji w czasie! Czyżby ten, pożal się Boże, urzędniczyna sądził, że strona polska nie znała uwarunkowań prawnych związanych z pracami poszukiwawczymi zanim zostały zawieszone? Obawiam się, że nadal mamy do czynienia z pustosłowiem i demagogią obliczonymi na zmęczenie przeciwnika i przeciąganie w czasie w nieskończoność, aż nie będzie czego szukać…