Grecji nie udało się sprzedać Indiom samolotów Mirage 2000-5. Mimo że ich eksploatacja zakończy się już w 2027 r., kraj nie chce przekazać ich Ukrainie. Jeżeli nikt nie zdecyduje się na zakup myśliwców, zostaną one zezłomowane.

Grecja planuje wycofać z użycia swoje myśliwce Mirage 2000-5 Mk. II,  pozostawiając w służbie jedynie Rafale, F-16 oraz przyszłe F-35, które mają trafić do kraju po 2028 r. Próba sprzedaży Mirage 2000-5 Mk. II Indiom zakończyła się niepowodzeniem. Indie wcześniej kupowały używane Mirage od Francji i wykorzystywały jako źródło części zamiennych.

Choć kontrakt na utrzymanie Mirage 2000-5 wygasa w 2027 r., Grecja nie zgodziła przekazać się ich Ukrainie za darmo, ponieważ planuje przeznaczyć uzyskane środki na zakup dodatkowych Rafale. Jeżeli Grecja w ciągu dwóch lat nie znajdzie nabywcy dla myśliwców, zostaną one zezłomowane.

Producenci tego samolotu — Dassault Aviation, Thales i Safran — nie planują zgodzić się na przedłużenie umowy, ponieważ skupiają wszystkie swoje wysiłki na samolocie Rafale.

Greckie Mirage 2000-5 Mk II różnią się od ukraińskich wersji 2000-5F lepszym radarem RDY-2, z technologią SAR (do wykrywania celów naziemnych) i możliwością wykrywania wrogich myśliwców z odległości 140 km (w porównaniu do radaru RDM w ukraińskich samolotach odrzutowych o zasięgu 110 km); możliwością przenoszenia pocisków manewrujących SCALP-EG bez dodatkowych ulepszeń; a także ulepszone systemy nawigacyjne i awionika.

Jeśli chodzi o uzbrojenie, Mirage 2000-5 jest w stanie przenosić szeroką gamę rakiet powietrze-powietrze i powietrze-ziemia. Podstawowym orężem do walki w powietrzu są pociski MICA. Dodatkowo zdolny jest do przenoszenia bomb kierowanych, zasobników uzbrojenia i pocisków manewrujących. Wyposażony jest także w dwa działka DEFA kalibru 30 mm.

Zobacz także: Trump: doniesienia o zamknięciu bazy USA w Grecji są nieprawdziwe

Kresy.pl/defence-ua.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz