Facebook poinformował w czwartek, że wykrył i zlikwidował sieć kont powiązanych z byłą ukraińską premier Julią Tymoszenko. Konta wykazywały „skoordynowane nieautentyczne zachowanie”.

Informacja o zlikwidowaniu siatki powiązanej z Tymoszenko znalazła się w podsumowaniu działań Facebooka przeciwko sieciom wykazującym „skoordynowane nieautentyczne zachowanie” za październik br. Jednym z państw, w których wykryto taką sieć, była Ukraina.

„Usunęliśmy 46 kont na Facebooku, 44 strony, jedną grupę i trzy konta na Instagramie powiązane z agencją MAS, firmą PR na Ukrainie oraz osobami powiązanymi ze sztabem Julii Tymoszenko i Batkiwszczyną, partią polityczną na Ukrainie [jest to partia kierowana przez Julię Tymoszenko – red.]. Ta aktywność powstała na Ukrainie i była skierowana do odbiorców krajowych na Ukrainie. Znaleźliśmy tę sieć w ramach naszego dochodzenia w sprawie podejrzanego skoordynowanego nieautentycznego zachowania w regionie” – poinformował Facebook.

Ogółem w październiku Facebook w ramach zwalczania „nieautentycznych zachowań” usunął 1196 kont na Facebooku, 994 konta na Instagramie, 7947 stron oraz 110 grup. Tworzyły one 14 różnych sieci; osiem z nich pochodziło z Gruzji, Birmy, Ukrainy i Azerbejdżanu, były one nakierowane na odbiorców krajowych. Sześć sieci – z Iranu, Egiptu, Stanów Zjednoczonych i Meksyku – skupiało się na odbiorcach w innych krajach.

Facebook definiuje „skoordynowane nieautentyczne zachowania” jako skoordynowane wysiłki mające na celu manipulowanie debatą publiczną w celu osiągnięcia strategicznego celu, w których fałszywe konta mają kluczowe znaczenie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

CZYTAJ TAKŻE: Kontrowersyjny partner Facebooka na Ukrainie

Kresy.pl / about.fb.com / dyvys.info

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz