Etiopczycy pozywają właściciela Facebooka o dwa miliardy odszkodowania

Dwoje obywateli Etiopii złożył pozew przeciwko korporacji Meta – właścicielowi Facebooka. Uważają oni, że na portalu dochodzi do podżegania do nienawiści na tle etnicznym.

Pozew złożyło dwóch obywateli Etiopii w sądzie w Milimani w Kenii. Pierwszym jest Abrham Meareg, etiopski naukowiec, którego ojciec był, jak donosi agencja informacyjna Anadolu, w sposób rasistowski atakowany na Facebooku. Drugim Fisseha Tekle była radca prawny Amnesty International.

Mercy Mutemi, prawniczka reprezentująca powodów, powiedziała, że domagają się oni od Mety 2 mld dol. odszkodowania. Meareg i Tekle chcą stworzyć z tych pieniędzy fundusz dla afrykańskich ofiar nienawiści i przemocy, jakie doświadczyły na skutek użycia Facebooka.

Jak skonkretyzowała Mutemi Etiopczycy chcą ukarania Mety „za nadanie priorytetu mowie nienawiści na jej platformie Facebook oraz za decyzje dotyczące moderacji treści lub brak inwestycji w moderację treści”. Meareg i Tekle uważają, że takie działanie czołowego portalu społecznościowego powodowało śmierci, wypędzania, oczernianie jednostek i niszczenie społeczności w Etiopii, Kenii i całej Afryce.

Pozew obywateli Etiopii wspiera Katiba Institute, jedna z renomowanych organizacji prawniczych w Kenii, utworzona w celu obrony kenijskiej konstytucji. Organizacja uznaje, że za zakres szerzenia nienawistnych deklaracji i komentarzy w sieci odpowiada centrum Facebooka w Nairobi.

Flavia Mwangovya, zastępca dyrektora regionalnego Amnesty International na Afrykę Wschodnią w oświadczeniu powiedziała, że „u podstaw rozpowszechniania niebezpiecznych treści na Facebooku leży dążenie Mety do zysku, ponieważ jej systemy są zaprojektowane tak, aby utrzymać zaangażowanie ludzi”. Pozew złożony w Etiopii uznała za działanie, które “jest znaczącym krokiem w kierunku pociągnięcia Mety do odpowiedzialności za jej szkodliwy model biznesowy”.

Anadolu przypomina, że w następstwie przełomowego pozwu przeciwko Meta wniesionego do Sądu Najwyższego w Kenii przez Amnesty International uznano, że Meta musi zmienić swoje praktyki biznesowe, aby algorytmy Facebooka nie nasilały nienawiści i nie podsycały konfliktów etnicznych.

Czytaj także: Facebook blokuje posty portalu Kresy.pl

aa.com.tr/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply