Sieć społecznościowa Facebook poinformowała o swoich działaniach wymierzonych w „nieautentyczne skoordynowane działania” swoich użytkowników. Wśród usuniętych siatek znalazła się grupa kont powiązanych z partią byłego prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki „Europejska Solidarność”.

Facebook opublikował we wtorek raport dotyczący swoich działań przeciw „nieautentycznym skoordynowanym działaniom” w grudniu ub. roku. W sumie skutkowały one usunięciem prawie 2 tys. kont z serwisu Facebook i 707 kont z serwisu Instagram, a także 156 stron i 727 grup. Siatki „trolli” działały w takich krajach jak Iran, Maroko, Kirgistan, Kazachstan, Argentyna, Brazylia, Pakistan, Indonezja, Francja, Rosja oraz Ukraina.

Jak podano, jedna z takich sieci była powiązana z ukraińską partią „Europejska Solidarność”, czyli ugrupowaniem politycznym byłego prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki a także z organizacją pozarządową Sprawa Hromad. Liczyła ona 27 kont na Facebooku, 37 stron, 21 grup i 13 kont na Instagramie. W momencie likwidacji sieć znajdowała się na wczesnym etapie budowania. Działalność „porochobotów”, bo tak określa się internetowe „trolle” wspierające Petra Poroszenkę, koncentrowała się na wewnętrznych odbiorcach na Ukrainie.

Facebook wykrył także i zlikwidował dwie inne sieci „trolli” związane z Ukrainą. Jedna z nich pochodziła z opanowanego przez separatystów Ługańska i była nakierowana na odbiorców w Mołdawii, Kazachstanie, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Kirgistanie, Niemczech, Rosji oraz na Ukrainie i Białorusi. Powiązana z organizacją Borot’ba sieć liczyła 23 konta na Facebooku, 25 stron, 11 grup i 19 kont na Instagramie. Druga siatka była powiązana z pozarządową organizacją Anti-Corruption Blockpost i liczyła 13 kont na Facebooku, 31 stron, 6 grup i 3 konta na Instagramie. Koncentrowała się na odbiorcach krajowych, lecz jak podano, jej działania niemal nie miały żadnych skutków.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Przypomnijmy, że w październiku 2020 roku Facebook zlikwidował sieć „trolli” powiązanych z byłą ukraińską premier Julią Tymoszenko.

Kresy.pl / about.fb.com

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz