Były prezydent Ukrainy wezwał państwa arabskie do zwiększenie wydobycia ropy

Według Petra Poroszenki zwiększenie wydobycia ropy naftowej przez państwa arabskie uderzyłoby w podstawy rosyjskiej machiny militarnej.

Prezydent Ukrainy z lat 2014-2019 udzielił wywiadu telewizji Al Jazeera. W nim zwrócił się do arabskich państw Zatoki Perskiej. “Świat arabski również ma swoją rolę [do odegrania], ponieważ teraz, kiedy prosimy o embargo na rosyjską ropę i gaz, wszystkie kraje Zatoki Perskiej mają możliwość zwiększenia dostaw ropy i gazu na rynek światowy, a tego właśnie oczekujemy” – zacytował portal katarskiej telewizji.

Zwiększenie wydobycia przez państwa arabskie pozwoliłoby, według Poroszenki, na dążenie do wprowadzenia całkowitego embarga na handel rosyjską ropą naftową. „Pomogłoby nam to zapobiec kryzysowi żywnościowemu i powstrzymać zagrożenie dla bezpieczeństwa żywnościowego oraz pomóc w utrzymaniu [stabilnych] cen ropy po wprowadzeniu embarga na rosyjską ropę i gaz” – zacytowała Al Jazeera.

Jak dodał Poroszenko – “Jeśli nie zwiększymy presji na Putina, aby zaprowadził pokój, wojna nigdy się nie skończy… płacimy tutaj ogromną cenę tysiącami Ukraińców”.

Katarska telewizja podkreśliła, że czołowi producenci ropy naftowej Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie bardzo wstrzemięźliwie zareagowały na wojnę rosyjsko-ukraińską. Wcześniej rozwinęły intensywne i raczej kooperacyjne relacje z Federacją Rosyjską.

Jak do tej pory jedynym państwem, które wprowadziło całkowite embargo na rosyjska ropę naftową są Stany Zjednoczone. Kraj ten jednak sam jest jednym z czołowych wydobywców tego surowca. Tymczasem w Unii Europejskiej nie ma zgody co do nałożenia na Rosję tego rodzaju represaliów. Poroszenko nazwał zależność europejskich państw od rosyjskich surowców energetycznych “niemoralną” i uznał, że finansuje ona “zabijanie Ukraińców”.

24 lutego Rosja rozpoczęła zbrojny atak na Ukrainę na szeroką skalę. Stało się to cztery dni po uznaniu przez nią państwowości separatystycznych Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej. Od tego czasu w ciężkich walkach i przy znacznych stratach siły rosyjskie podeszły pod Kijów, opanowały większą część obwodów donieckiego, ługańskiego, chersońskiego.

USA oraz Unia Europejska zareagowały na wojnę nałożeniem rozległych sankcji finansowych i gospodarczych na Rosję.

aljazeera.com/kresy.pl

 

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply