Polska pożyczy Mołdawii 20 mln euro

Prezydent Andrzej Duda poinformował podczas wizyty w Mołdawii, że Polska przyznała temu państwu kredyt w wysokości 20 mln euro.

W ramach konsultacji przed szczytem NATO i rozmową z Joe Bidenem prezydent Andrzej Duda odwiedził w poniedziałek Mołdawię, gdzie spotkał się z mołdawską prezydent Maią Sandu. Podczas wspólnej konferencji prasowej poinformował o przyznaniu Mołdawii przez rząd RP nieoprocentowanego kredytu w wysokości 20 mln euro.

Polska Agencja Prasowa podaje, że prezydent powiedział, iż kredyt został przyznany “aby ułatwić poradzenie sobie z tymi wszystkimi trudnościami, które w tej chwili nas dotykają”.

Maia Sandu podkreślała, że od początku eskalacji wojny na Ukrainie Mołdawia przyjęła ponad 100 tysięcy uchodźców, co sprawia, że gości taką samą liczbę osób w odniesieniu do liczby ludności, jak Polska.

“Zmobilizowaliśmy się, by im pomóc, ale nasze zasoby są ograniczone, dlatego zwróciliśmy się do społeczności międzynarodowej o pomoc” – mówiła Sandu.

Prezydent Mołdawii wskazywała również na załamanie się handlu zagranicznego Mołdawii z krajami wschodnimi wywołane przez walki na Ukrainie. “W ich imieniu zwracamy się o pomoc do państw UE, by otwarły się na mołdawski rynek i produkty, które nie mogą już być eksportowane na Wschód” – apelowała mołdawska prezydent.

Andrzej Duda obiecywał wsparcie dla Mołdawii na arenie międzynarodowej, w tym w kwestii rozmów na temat szerszego otwarcia rynku UE dla produktów z Mołdawii. Wyraził też poparcie dla integracji Mołdawii z UE. “Wierzę, że ten proces zakończy się sukcesem dla społeczeństwa mołdawskiego i dla władz Mołdawii, i dla Mołdawii jako państwa, które stanie się częścią wspólnoty UE” – mówił Andrzej Duda.

Z Mołdawii Andrzej Duda uda się do Bułgarii, gdzie spotka się z prezydentem Rumenem Radewem, a następnie do Rumunii, gdzie będzie rozmawiał z prezydentem Klausem Iohannisem.

CZYTAJ TAKŻE: Rząd ułatwi przyjazd do Polski ukraińskim uchodźcom z Mołdawii i Rumunii

Kresy.pl / prezydent.pl / interia.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply