Rosyjski regulator mediów i internetu zablokował dwa serwisy informacyjne, które nie relacjonowały wojny rosyjsko-ukraińskiej zgodnie z wytycznymi władz. Wyłączono także nadawanie radia Echo Moskwy.

Jak podaje Interfax, Roskomnadzor potwierdził we wtorek, że na wniosek Prokuratury Generalnej zablokował w Rosji dostęp do stron internetowych radia Echo Moskwy i telewizji Dożd’.

Powodem blokady było „celowe i systematyczne zamieszczanie materiałów informacyjnych zawierających nieprawdziwe informacje o istocie specjalnej operacji wojskowej na terytorium Ukrainy, jej formie, metodach działań wojennych, ilościowych stratach osobowych Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, ostrzale artyleryjskim i ofiarach wśród ludności cywilnej, a także zawierających wezwania do organizowania masowych wieców terytorium Federacji Rosyjskiej”.

Wcześniej media te doniosły o zablokowaniu ich stron, a redaktor naczelny Echa Moskwy Aleksiej Wenediktow potwierdził, że stacja radiowa została zdjęta z anteny.

Wcześniej we wtorek Prokuratura Generalna zwróciła się do Roskomnadzoru o ograniczenie dostępu do Echa Moskwy i telewizji Dożd’. Wobec stacji wysunięto zarzut nie tylko „niezgodnego z prawdą” informowania o wojnie na Ukrainie, ale także publikowania „wezwań do działalności ekstremistycznej i przemocy”.

Już 24 lutego, pierwszego dnia rosyjskiej inwazji na Ukrainę, Roskomnadzor „uprzedził” rosyjskie media o tym, że są zobowiązane do informowaniu o wojnie na Ukrainie (którą władze nazywają „operacją specjalną”), wyłącznie na podstawie oficjalnych źródeł z Rosji. Za łamanie tego nakazu grozi grzywna do 5 mln rubli a także blokada.

25 lutego Roskomnadzor rozpoczął spowalnianie działania w Rosji Twittera i Facebooka – oficjalnie z powodu cenzurowania rosyjskich mediów na tych platformach.

CZYTAJ TAKŻE: Roskomnadzor zablokował portal informujący o zatrzymaniach w Rosji

Kresy.pl / Interfax

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz