Rosyjski rubel umocnił się w poniedziałek wobec euro osiągając najwyższy kurs od niemal dwóch lat. Kurs wobec dolara także oscyluje wokół poziomów sprzed inwazji na Ukrainę.

Jak podaje agencja Reutera, do poniedziałkowego popołudnia rosyjski rubel zyskał wobec euro 3,6 proc. Obecnie za jedno euro trzeba zapłacić 77,25 rubla, co jest najniższym kursem od czerwca 2020 roku.

Rubel zyskał także dzisiaj wobec dolara amerykańskiego. Po wzroście o 3 proc. za dolara płaci się 73,17 rubli, co jest kursem zbliżonym do poziomów sprzed 24 lutego br. czyli sprzed agresji na Ukrainę.

Jak stwierdza Reuters, obecnie aktywność obrotów na rosyjskim rynku walutowym jest niska w porównaniu z poziomami sprzed 24 lutego. Według agencji ruchy rubla są sztucznie ograniczane przez kontrolę kapitału nałożoną przez bank centralny, ponieważ stracił on zdolność do wspierania rubla poprzez interwencje walutowe po tym, jak zachodnie sankcje zamroziły prawie połowę rezerw Rosji.

Według analityków, z którymi rozmawiał Reuters, obecny wzrost notowań rubla wynika z przypadającego na ten tydzień terminu płatności podatkowych. Niektóre firmy zorientowane na eksport muszą sprzedawać walutę obcą, by móc zapłacić podatki. Według analityków chodzi o rekordowe 3 biliony rubli (40,25 miliarda dolarów), które firmy muszą w tym miesiącu zapłacić.

Optymizm wokół rubla może ochłodzić spodziewana w piątek obniżka stóp procentowych przez rosyjski bank centralny. Pod koniec lutego stopy podwyższono do 20 proc., a na początku kwietnia obniżono do 17 proc.

Prezydent Władimir Putin zaproponował w poniedziałek obniżenie oprocentowania kredytów hipotecznych z dopłatami z 12 proc. do 9 proc.

Na telewizyjnym spotkaniu poświęconym gospodarce Putin pochwalił „terminowe” decyzje banku centralnego i rządu, mające na celu ustabilizowanie sytuacji gospodarczej.

Rosja wciąż zmaga się z ucieczką kapitału. Udział inwestorów zagranicznych wśród posiadaczy rosyjskich obligacji skarbowych OFZ spadł w marcu do 17,7 proc., najniższego poziomu od końca 2012 roku.

W poniedziałek nastroje na rosyjskich giełdach były mieszane. Denominowany w dolarach indeks RTS (.IRTS) wzrósł o 2 proc. do 946,5 punktu. Rosyjski indeks MOEX (.IMOEX) oparty na rublu był o 1,5 proc. niższy i wyniósł 2199,5 punktu – mniej wynosił tylko 24 lutego br.

CZYTAJ TAKŻE: Rosja: Zagraniczne przelewy będą wypłacane tylko w rublach

Kresy.pl / Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply