Bank Rosji podwyższył poziom prognozowanej inflacji uznając, że jednak przekroczy ona poziom 5 proc.

Pierwotna prognoza inflacji na koniec bieżącego roku podawana przez rosyjski bank centralny zamykała się w widełkach 4,7-5,2 proc. Jednak jak podała w poniedziałek agencja Interfax jego urzędnicy zmienili zdanie i zmienili prognozowany poziom inflacji do  5,7-6,2 proc.

Interfax przypomniał kroki jakie władze Rosji podejmowały by zdusić wzrost cen. Jeszcze w marcu zdecydowano podniesieniu bazowej stopy procentowej z historycznego minimum 4,25 proc. do 4,5 proc. Kolejna podwyżka – do poziomu 5 proc. nastąpiła w kwietniu. W czerwcu wyznaczono nowy poziom stopy procentowej – 5,5 proc. W zeszłym miesiącu władze zdecydowały się na kolejno podwyżkę, tym raz od razu o cały punkt procentowy.

„Decyzje o podwyżce kluczowej stopy w okresie czerwiec-lipiec mają na celu ograniczenie ryzyka bardziej znaczącego i przedłużonego odchylenia inflacji w górę od celu i jej powrotu do 4% do końca 2022 roku” – napisano w “Raporcie o polityce pieniężno-kredytowej” opublikowanym na stronie internetowej Banku Rosji.

Szefowa rosyjskiego banku centralne Elwira Nabiullina w sobotnim wywiadzie dla “Financial Times” uznała, że dość wysoka inflacja będzie w Rosji długotrwałym zjawiskiem.

Wzrost cen wraz z stagnacją gospodarki pogarsza sytuację społeczną w Rosji. Przeciętny dochód realny Rosjan spada od 2014 r.

Czytaj także: Wysoka inflacja na Białorusi

interfax.ru/tass.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply