Po zdobyciu węzła w Nowej Kachowce Rosjanie zamierzają w ciągu najbliższej doby wznowić dostawy wody na Krym za pomocą Kanału Północnokrymskiego. Zostały one wstrzymane w 2014 roku przez Ukrainę po aneksji Krymu.

Jak podaje agencja Interfax, szef rosyjskich władz Krymu Siergiej Aksjonow zapowiedział w czwartek wznowienie dostaw wody na Krym z terytorium Ukrainy.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1109.18 PLN    (5.04%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Wszystkie węzły dostarczające wodę w Republice Krymu są kontrolowane przez Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej. Jestem w kontakcie z wiceministrem obrony Dmitrijem Bułgakowem. Jutro rano nasi inżynierowie przejdą ponownie i sprawdzą gotowość osłon, systemów zaopatrzenia w wodę, potrzebna jest ręczna regulacja, aby ciśnienie na starcie nie było zbyt silne, żeby nas nie zmyło” – powiedział Aksjonow.

Według niego „decyzje techniczne” zajmą jeden dzień.

Wcześniej w czwartek rzecznik rosyjskiego ministerstwa obrony Igor Konaszenkow poinformował, że jednostki rosyjskiej armii dotarły do ​​ukraińskiego miasta Chersoń. Według niego umożliwi to odblokowanie Kanału Północnokrymskiego i przywrócenie zaopatrzenia w wodę na półwysep.

Od 2014 roku Ukraina wstrzymała dostawy wody na zajęty przez Rosjan Krym. Do tego czasu większość dostaw wody na półwysep (nawet 85 proc.) była dostarczana z Dniepru przez Kanał Północnokrymski. Od 2019 roku w związku z suszą niedobory wody na Krymie stały się jeszcze bardziej odczuwalne. W Symferopolu i 39 innych krymskich miejscowościach wprowadzono czasowe ograniczenia w dostawach wody. Jednocześnie rosyjskie władze zaczęły szukać sposobów na uzupełnienie niedoborów wody, na przykład poprzez drążenie studni głębinowych.

CZYTAJ TAKŻE: Powodzie na Krymie. Ukraiński urzędnik nie kryje Schadenfreude [+VIDEO]

Kresy.pl / tass.ru / interfax.ru

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz