Jak podała agencja informacja Interfax w środę do przeszukań doszło w domach 15 opozycyjnych działaczy.

W środę pisaliśmy o przeszukaniu w domu aresztowanego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego podczas którego doszło do zatrzymania jego brata – Olega. W czwartek agencja informacyjna Interfax opisała zakres wczorajszych działań rosyjskiej policji wobec krytyków Kremla. Łącznie przeszukano 15 mieszkań.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Policja miała wkroczyć między innymi do miejsca zamieszkania rzeczniczki Nawalnego Kiry Jarmysz. Po przeprowadzeniu przeszukania Jarmysz została przesłuchana, jako świadek w sprawie o naruszeniu środków sanitarnych. Tak rosyjskie organa ścigania interpretują uczestnictwo w sobotnich, niesankcjonowanych manifestacjach jakie organizowali w całej Rosji zwolennicy Nawalnego domagający się jego zwolnienia z aresztu.

Przeszukania przeprowadzono także u Georgija Arbułowa – bliskiego współpracownika opozycjonisty zaangażowanego w przygotowanie jego filmów oskarżających członków elity rządzącej o nieprawidłowości finansowe w tym ostatniego „Pałac dla Putina”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Według Interfaxu policjanci pojawili się także w mieszkaniach koordynatora moskiewskiego sztabu Nawalncego Olega Stepanowa, członka skandalizującej grupy anarchistycznej „Pussy riot” Marii Aliochiny, deputowanej jednej z moskiewskich dzielnic Lusi Sztejn, przewodniczącej związku zawodowego Alians Lekarzy Anastasii Wasilewej, redaktora naczelnego portalu Mediazona Siergieja Smirnowa.

W trakcie przeszukań policjanci zajęli sprzęt elektroniczny: telefony, komputery i przenośne nośniki danych. „Sprawa została wszczęta w związku z ujawnionym naruszeniem norm sanitarno-epidemiologicznych dla akcji.” – Interfax zacytował komentarz policji.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak podawaliśmy, w niedzielę 18 stycznia rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny wrócił do Moskwy z Berlina, gdzie był leczony po otruciu chemicznym środkiem bojowym „Nowiczok”. Lądowanie jego samolotu miało nastąpić na lotnisku Wnukowo, lecz maszyna w ostatniej chwili została skierowana na lotnisko Szeremietiewo. Podczas kontroli paszportowej funkcjonariusze zatrzymali Nawalnego. Trafił on do aresztu na 30 dni, w ciągu których zapadnie decyzja, czy zostanie odwieszony jego wyrok pozbawienia wolności.

W ostatnią sobotę w wielu miejscowościach w Rosji odbyły się niesankcjonowane przez władzę masowe manifestacje poparcia dla Nawalnego. Rosyjska policja zatrzymała prawie 3,5 tys. osób.

interfax.ru/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz