Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał zarządzenie oficjalnie zezwalające obywatelom innych państw na służbę w jej siłach zbrojnych.

Zarządzenie pojawiło się w poniedziałek na oficjalnej stronie internetowej informacji prawnej, jak odnotowała agencja informacyjna Interfax. Jest to formalnie wprowadzenie poprawek do pierwotnych przepisów regulujących zasady służby w siłach zbrojnych Federacji Rosyjskiej pochodzących z 1999 r.

Według poprawek służbę wojskową „odbywają żołnierze, marynarze, sierżanci, oficerzy będący obywatelami, w tym posiadający obywatelstwo (poddaństwo) państwa obcego albo zezwolenie na pobyt lub inny dokument potwierdzający prawo stałego pobytu obywatela na terytorium państwa obcego – według wezwania”.

Dekret określa również tryb odbywania służby wojskowej w czasie pokoju przez cudzoziemców w Siłach Zbrojnych Federacji Rosyjskiej i formacjach wojskowych, tryb zawierania umowy o służbę wojskową (kontraktu) oraz jej rozwiązania, podał Interfax.

Od 24 lutego Rosja prowadzi działania wojenne przeciwko Ukrainie. Ta ostatnia niemal natychmiast po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji zaczęła formowanie legionu międzynarodowego, w którym służą obywatele państw trzecich chcący wesprzeć jej wysiłek zbrojny.

Po niepowodzenia ofensyw na Kijów i Charków oraz niewielkich postępach w Donbasie, Putin ogłosił we wrześniu częściową mobilizację. Przerwano ją z końcem października. Według oficjalnych danych w jej trakcie zmobilizowano około 300 tys. Rosjan.

interfax.ru/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply