Władimir Putin ogłosił gotowość do rozmów z państwami NATO w kwestii bezpieczeństwa na obszarze Eurazji- informuje Rzeczpospolita. Zaznaczył, że do spotkania może dojść, gdy wszystkie strony będą do tego gotowe.

Jak informuje Rzeczpospolita podczas spotkania z absolwentami uczelni wojskowych Putin powiedział, że jest gotowy podjąć rozmowy z krajami NATO. Oznajmił, że podczas spotkania z kierownictwem rosyjskiej dyplomacji nakreślił wizję prac nad stworzeniem "równego i niepodzielnego bezpieczeństwa w Eurazji".

"Jesteśmy gotowi na szeroką międzynarodową dyskusję na temat tych kluczowych kwestii zarówno z naszymi kolegami z Szanghajskiej Organizacji Współpracy, Wspólnoty Niepodległych Państw, Euroazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej, BRICS, jak i innych międzynarodowych stowarzyszeń, między innymi państw europejskich i NATO" - powiedział Władimir Putin

Arsenał potencjalnych środków odwetowych w związku z decyzją G7 o wykorzystaniu zysków z zamrożonych rosyjskich aktywów do pomocy Ukrainie jest szeroki, ostrzegła rosyjska dyplomacja.

"Nasz kraj ma w zasięgu znaczne ilości zachodnich środków finansowych, majątku znajdującego się pod rosyjską jurysdykcją, a wszystko to może podlegać rosyjskiej polityce odwetowej i działaniom odwetowym” – powiedziała rzecznik rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Maria Zacharowa na środowej konferencji prasowej. Zaznaczyła, że ​​charakter konkretnych działań nie zostanie z góry ujawniony, ale „arsenał polityczno-gospodarczych środków zaradczych jest szeroki” - zacytowała agencja informacyjna Interfax.

„Nie będę wymieniała krajów – możeci sami do nich zadzwonić i dowiedzieć się więcej – ale otrzymaliśmy od nich, nie jakichś wynajętych najemników, ubocznych pośredników, ale bezpośrednie sygnały ze stolic, że takie decyzje G7 do nich się nie odnoszą, nie będą zajmować się niczym podobnym, po prostu dlatego, że rozumieją, że koszty, jakie poniosą w wyniku działań odwetowych, będą dla nich, delikatnie mówiąc, niezwykle bolesne” – twierdziła Zacharowa.

Kazachstan zmienił swoje przepisy dotyczące imigracji i naturalizacji, ustanawiając test z historii i języka kazachskiego jako warunek uzyskania obywatelstwa.

Prezydent Kasym-Żomart Tokajew złożył podpis pod nowelizacją przepisów w tej kwestii w maju. Każdy, kto chce zostać obywatelem Kazachstanu, będzie musiał wykazać się biegłą znajomością języka kazachskiego, a także podstawową znajomością historii i konstytucji środkowoazjatyckeigo państwa. W poprawkach określono także kryteria zakazujące danej osobie uzyskania obywatelstwa. Nowe przepisy dodatkowo zniechęcają do podwójnego obywatelstwa, stanowiąc, że dana osoba może zostać pozbawiona obywatelstwa Kazachstanu w przypadku ustalenia, że ​​jest ona jednocześnie obywatelką innego państwa, opisał 3 czerwca portal Eurasianet.org.

Urzędnicy, w tym rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Szyngys Alekieszew, twierdzą, że zmiany ułatwią szybką integrację przybyszów ze społeczeństwem Kazachstanu. „Konieczna jest znajomość języka” – powiedział dziennikarzom Alekieszew, dodając, że nowa ustawa jest zgodna z ogólnie przyjętą praktyką międzynarodową. Stwierdził, że nowe ramy prawne są podobne do tych istniejących w takich krajach jak Niemcy, Kanada i Turcja.

Według ustaleń Radia Wolna Europa rząd Viktora Orbána zgodził się na kolejny pakiet sankcji wymierzony w Rosję, pod warunkiem, że rozbudowa węgierskiej elektrowni atomowej nie zostanie objęta ograniczeniami.

Węgierska redakcja Radia Wolna Europa ustaliła, że rząd Viktora Orbána zgodził się na sankcje wymierzone w rosyjskie dostawy skroplonego gazu ziemnego. Budapeszt zatwierdził nowy pakiet, ale pod warunkiem, że rozbudowywana elektrownia atomowa w Paks przy udziale Rosatomu nie napotka na ograniczenia.

Rząd Węgier na początku wykluczył poparcie jakichkolwiek sankcji skierowanych w rosyjski sektor gazowy ze względu na bezpieczeństwo dostaw. Jednakże kraje UE uzgodniły nowy pakiet wypracowany po miesiącu negocjacji. Nowe obostrzenia mają utrudnić Kremlowi dostęp do technologii i ograniczyć jego przychody z eksportu surowców energetycznych.

Węgry od 1 lipca przejmą prezydencję w UE, której hasłem będzie "Make Europe Great Again". Motto wskazuje na aktywne działanie Budapesztu i symbolizuje siłę zjednoczonej Europy.

Prezentacja hasła oraz priorytetów węgierskiej prezydencji miała miejsce we wtorek. W imieniu rządu przemawiał minister ds. europejskich János Bóka. Powiedział, że mottem węgierskiej prezydencji będzie hasło "Make Europe Great Again” (pol. Uczyńmy Europę Ponownie Wielką).

Węgry będą przewodzić UE od 1 lipca do 31 grudnia 2024 r. Minister Bóka powiedział, że prezydentura musi służyć pokojowi i bezpieczeństwu Europy. „Prezydencja węgierska będzie szukać realnych rozwiązań rzeczywistych problemów Europy”.

Ukraina może użyć broni dostarczonej przez USA do ataku w dowolnym miejscu po drugiej stronie granicy z Rosją, a nie tylko w pobliżu obwodu charkowskiego - przekazał w czwartek późnym wieczorem Pentagon.

Jak sprecyzował rzecznik Pentagonu, generał dywizji Sił Powietrznych Patrick Ryder, ukraińska armia może użyć broni przeciwko rosyjskim żołnierzom w dowolnym miejscu po drugiej stronie granicy z Rosją, jeżeli tylko działa w samoobronie.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 0 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
0%