Rosyjskie władze wysunęły wobec Ukrainy oskarżenia o przygotowywanie broni biologicznej. Ukraińskie ministerstwo zdrowia odrzuciło ich oskarżenia.

Rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych opublikowało w niedzielę dokument podpisany przez ministra zdrowia Ukrainy, w którym w związku z wybuchem wojny nakazuje się pilne “zniszczenie biologicznych patogennych agentów” w ukraińskich laboratoriach. Według Rosjan dokument jest dowodem na to, iż władze w Kijowie próbują zacierać ślady “programu opracowania broni biologicznej finansowanego przez Pentagon”.

Na rosyjskie oskarżenia odpowiedziało ministerstwo zdrowia Ukrainy. Według Kijowa w opublikowanym dokumencie nie ma niczego, co potwierdzałoby oskarżenia Moskwy. Ukraińskie ministerstwo zapewniło, że wszystkie laboratoria na Ukrainie podlegają międzynarodowym przepisom zdrowotnym i pracują wyłącznie w celu identyfikacji czynników zakaźnych, które mają potencjał epidemiczny. Zapewniono także, że na Ukrainie nie ma amerykańskich laboratoriów.

Do sprawy odniósł się także rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn, nazywając rosyjskie oskarżenia “kolejną absurdalną insynuacją”.

“Każdą bzdurę Rosja jest w stanie wykorzystać do ataków informacyjnych na UA” – napisał Żaryn na Twitterze.

To nie jedyne podobne oskarżenie, które w ostatnim czasie Rosja wysunęła wobec Ukrainy. W poniedziałek rosyjskie ministerstwo obrony twierdziło, że Ukraińcy chcą wysadzić w powietrze doświadczalny reaktor atomowy w Instytutcie Fizyki i Technologii w Charkowie.

Przypomnijmy, że tuż przed inwazją na Ukrainę Władimir Putin oskarżał Ukrainę o ambicje dotyczące broni atomowej.

Kresy.pl / 24tv.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply