Prezydent Rosji Władimir Putin otworzył we wtorek w Kaliningradzie terminal gazowy mający uniezależnić obwód kaliningradzki od tranzytu gazu przez Białoruś i Litwę.

We wtorek w obwodzie kaliningradzkim uruchomiono terminal odbioru gazu ziemnego i pływającą instalację regazyfikacji „Marszałek Wasilewski” – podał Interfax. Na otwarcie terminalu do Kaliningradu specjalnie przybył Władimir Putin. Inwestycja kosztowała 60 mld rubli.

Jak zapewniają rosyjskie władze, terminal daje możliwość przyjmowania rocznie 3,7 mld metrów sześciennych gazu drogą morską, co w pełni zabezpieczy zapotrzebowanie obwodu na gaz.

Jak stwierdził szef Gazpromu Aleksiej Miller, terminal ma zabezpieczyć dostawy gazu ziemnego dla obwodu kaliningradzkiego na wypadek naruszenia tranzytu gazu przez Litwę. Do tej pory gaz dla obwodu był dostarczany gazociągiem lądowym Mińsk-Wilno-Kowno-Kaliningrad.

O tym, że dostarczanie gazu drogą morską będzie droższe, przyznał we wtorek Władimir Putin. „Rozumiemy, że dostawa gazu za pomocą rurociągu jest bardziej opłacalna i tańsza, ale dla obwodu kaliningradzkiego jest to przede wszystkim zabezpieczenie, które w znacznym stopniu minimalizuje a właściwie zmniejsza do zera wszystkie ryzyka tranzytu. Bez użycia gazociągów przez terytorium sąsiednich państw”. – mówił Putin.

Jak wyliczyła gazeta „Kommiersant”, przy pełnym wykorzystaniu mocy „Marszałka Wasilewskiego” przy obecnych różnicach między światowymi cenami LNG a obecną regulowaną ceną w Kaliningradzie, Rosja poniesie rocznie dodatkowe koszty w wysokości około 400 mln dolarów. Mimo to według Interfaxu Aleksiej Miller nakazał we wtorek zatrzymanie tranzytu przez Litwę i używanie nowego terminala.

Na potrzeby pierwszej dostawy Rosja kupiła w Singapurze gaz za 282 dolary za 1000 metrów sześciennych. Jak podaje PAP, w przyszłości Gazprom chce dostarczać LNG dla obwodu kaliningradzkiego z fabryki w Wyborgu. Jej budowa ma zakończyć się w tym roku.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Litwa kupi terminal LNG w Kłajpedzie

Kresy.pl / Interfax / PAP / Nowaja Gazieta

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz