Putin: nie ma planów zjednoczenia Rosji i Białorusi

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w piątek podczas Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Petersburgu, że nie ma podstaw dla zjednoczenia Rosji i Białorusi; nie ma też takich planów. – podaje agencja Interfax.

Zdaniem Putina Rosjanie i Białorusini to „wciąż jeden naród”, jednak żyjący w dwóch różnych państwach. „Ale dzisiaj nie ma żadnych podstaw dla państwowego zjednoczenia, nie mamy takich planów ani takiego celu” – odpowiedział Putin na pytanie o możliwość zjednoczenia obu państw.

Rosyjski prezydent jednocześnie przypomniał, że istnieje plan budowy Państwa Związkowego Rosji i Białorusi i wyraził przekonanie, że Rosjanie i Białorusini są tym planem zainteresowani. Według niego wiele zrobiono w tym kierunku, m.in. w sferze socjalnej. Zwrócił też uwagę, że wiele postanowień umowy o Państwie Związkowym nie zrealizowano. „I rozmawialiśmy z Aleksandrem Grigoriewiczem [Łukaszenką], czy możemy wypełnić w nowych, dzisiejszych warunkach coś z tego, co nie zostało zrobione lub dodać coś do tego, co jest teraz istotne. Właściwie cała dyskusja toczyła się wokół tego, była absolutnie konstruktywna i przyjacielska” – twierdził rosyjski prezydent.

Jak pisaliśmy, Państwo Związkowe Rosji i Białorusi powstało na mocy traktatu z 1999 roku. Ma konfederacyjną strukturę. Nie wszystkie zawarte w traktacie z 1999 r. zasady integracji były realizowane po jego podpisaniu.  13 grudnia zeszłego rosyjski premier Dmitrij Miedwiediew zaproponował Białorusinom opcję pogłębienia integracji. Jednym ze scenariuszy kreślonych przez Miedwiediewa był „pogłębiony wariant [współpracy], oparty jest na podwyższeniu stopnia integracji” zgodny z traktatem związkowym od 1999 roku „z jednoczesnym zwiększeniem współzależności gospodarek i możliwości okazania pomocy i wsparcia w ramach sojuszniczej budowy, rozwiązywania różnorodnych kwestii, które odnoszą się do integracji”. Deklaracja Miedwiediewa padła w momencie gdy Rosja i Białoruś negocjowały nowe zasady sprzedaży rosyjskich surowców strategicznych białoruskim podmiotom. Ich preferencyjne ceny odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu rentowności białoruskiego przemysłu ciężkiego, a więc dla utrzymania całej białoruskiej gospodarki opartej na tym przemyśle, przede wszystkim przemyśle naftowym. W mediach pojawiły się oficjalnie zdementowane informacje, że w odpowiedzi na rosyjską propozycję Aleksandr Łukaszenko zwołał tajną naradę wysokich urzędników, na której dyskutowano „co robić” w odpowiedzi na nacisk strony rosyjskiej. Miano na niej ustalić, że linią postępowania będzie „stanie przy niepodległości do końca”. Rzecznik rosyjskiego prezydenta Dmitrij Pieskow zadeklarował wkrótce potem, że nie są prowadzone żadne rozmowy o zjednoczeniu Białorusi z Rosją.

Kresy.pl / Interfax

Czytaj kolejny artykuł
2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. qumaty
    qumaty :

    Putin mówił z rozmysłem i w skupieniu, więc należy wykluczyć że coś żywiołowo chlapnął czy powiedział za dużo. A więc kłamał. Prawde mówi tylko jak się pomyli. Rosja szykuje się do „wyzwolenia” Białorusi. I to wkrótce. Baćka bój się! Wołodzia już knuje..