Ponad połowa młodych Rosjan myśli o emigracji

Rosyjski ośrodek badania opinii publicznej Centrum Lewady opublikował we wtorek wyniki sondażu, który pokazuje znaczny wzrost nastrojów emigracyjnych wśród Rosjan w wieku 18-24 lata.

Na pytanie o chęć wyjazdu z Rosji na stałe 21 proc. ankietowanych odpowiedziało pozytywnie (8 proc. zdecydowanie tak, a 13 proc. raczej tak). To o 6 pkt. procentowych więcej niż w maju br. Nastroje emigracyjne najbardziej były widoczne w grupie wiekowej 18-24 lata – na stałe za granicę chciałoby przenieść się aż 53 proc. ankietowanych w tym wieku. To aż o 16 pkt. procentowych więcej niż pół roku temu. W pozostałych grupach wiekowych chęć do wyjazdu również wzrosła, przy czym starsi Rosjanie są mniej chętni do wyjazdu od młodszych.

Nawet jeśli Rosjanie częściej myślą o opuszczeniu Rosji, to niewiele robią w tym kierunku. Mniej niż 1 proc. jest w trakcie załatwiania formalności na wyjazd. Kolejny 1 proc. podjął „twarde postanowienie” o wyjeździe. 6 proc. „obmyśla” możliwości wyjazdu a 16 proc. „czasem” się nad tym zastanawia. Wyniki te nie różnią się znacząco od rezultatów uzyskiwanych w poprzednich latach.

Jak zauważyło Centrum Lewady, nastroje emigracyjne są częstsze wśród przeciwników Władimira Putina oraz wśród tych, którym nie odpowiada sytuacja polityczna i gospodarcza w Rosji.

Najczęściej wymieniane powody, dla których Rosjanie myślą o emigracji to chęć zapewnienia dzieciom godnej przyszłości (45%), sytuacja gospodarcza (40%) i sytuacja polityczna (33%) w Rosji, wysokiej jakości opieka medyczna (35%) i edukacja (26%) oraz możliwości robienia kariery za granicą (28%).

Sondaż został przeprowadzony w dniach 26 września – 2 października br. na reprezentatywnej grupie 1601 dorosłych mieszkańców Federacji Rosyjskiej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: 24 proc. Polaków, głównie młodych, rozważa wyjazd do pracy za granicę

Kresy.pl / levada.ru

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz