Wicedyrektor Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia Łukasz Adamski został zawrócony na granicy Rosją. Historyk otrzymał od FSB zakaz wjazdu na terytorium Rosji do marca 2021 roku. Rosyjskie służby uzasadniły swoje postępowanie „względami bezpieczeństwa”.

O otrzymanym zakazie wjazdu Adamski poinformował 7. września w mediach społecznościowych. Jak napisał, jechał do Swietłogorska w okręgu kaliningradzkim, by wraz z władzami obwodu otworzyć Mistrzostwa w Piłce Nożnej Strefy Przygranicznej dla dzieci. Na przejściu granicznym w Gusiewie został zatrzymany przez rosyjską straż graniczną, która wręczyła mu decyzję FSB o zakazie wjazdu do Rosji do marca 2021 roku.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Okazało się, że według FSB stanowię zagrożenie dla „zdolności obronnych, bezpieczeństwa narodowego lub porządku publicznego” Federacji Rosyjskiej. – napisał Adamski na Facebooku.

Polski historyk przekraczał granicę samochodem, co, jak pisze, uchroniło go od długiego oczekiwania na deportację w razie gdyby zatrzymano go na lotnisku. Według jego relacji cała procedura trwała jedną godzinę, w czasie której wyraźnie zakłopotani rosyjscy strażnicy próbowali wyjaśnić sytuację z władzami w Kaliningradzie i z FSB. Po tym Adamskiemu wręczono decyzję o zakazie wjazdu i zawrócono do Polski.

Decyzję FSB nazwaną przez Adamskiego „certyfikatem przyzwoitości” w biurze Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia oprawiono w ramki i powieszono na ścianie. „Rzetelna rozmowa o przeszłości i teraźniejszości regionu z uczciwie myślącymi i otwartymi Rosjanami przy udziale wspólnych sąsiadów z Ukrainy, Litwy czy Białorusi jest postrzegana za zagrożenie dla Rosji. Musimy więc robić coś ważnego. Trudno o lepszą rekomendację, aby prowadzić jeszcze aktywniejsze działania na rzecz dialogu polsko-rosyjskiego, angażując do poważnej rozmowy tych, którzy rozumieją jej sens.” – napisało Centrum w oświadczeniu zamieszczonym w mediach społecznościowych.

Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia jest państwową placówką powołaną w 2011 roku z mocy ustawy, nadzorowaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej. Celem jego działalności jest „inicjowanie i wspieranie działań podejmowanych w Rzeczypospolitej Polskiej i Federacji Rosyjskiej na rzecz dialogu i porozumienia w stosunkach polsko-rosyjskich”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że w maju br. zakaz wjazdu do Rosji do 2021 roku otrzymał dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Sławomir Dębski. Rosyjskie służby nie podały przyczyn odmowy wjazdu, później tłumaczono to działaniami „odwetowymi”.

CZYTAJ TAKŻE: Na wniosek ABW z Polski wydalono rosyjskiego naukowca. „Działał na szkodę Polski”

Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
15 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Tutejszym
  Tutejszym :

  Rzeczywiście historyk, autor kilkuset prac jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa F.R.
  Niektóre wybrane prace, jest kilkadziesiąt (kilkaset?) innych prac.
  „Sowieci a polskie podziemie 1943-1946. Wybrane aspekty stalinowskiej polityki represji.”
  „Konflikt rosyjsko-gruziński – konsekwencje dla stosunków Federacji Rosyjskiej z państwami WNP.”
  Według FSB prace jego stanowią zagrożenie dla „zdolności obronnych, bezpieczeństwa narodowego lub porządku publicznego” Federacji Rosyjskiej.