Szef polskiego instytutu nie został wpuszczony do Rosji. Polskie MSZ wyraziło zdecydowany protest w tej sprawie.

Dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Sławomir Dębski nie został wpuszczony przez rosyjskie służby graniczne na terytorium Rosji. Dębski otrzymał zakaz wjazdu do Rosji do 2021 roku.

O sprawie poinformował we wtorek na Twitterze dziennikarz Tomasz Kułakowski. O niewpuszczeniu Dębskiego dowiedział się ze źródeł dyplomatycznych. Według dziennikarza rosyjskie służby nie podały przyczyn odmowy wjazdu.

Dębski udawał się do Rosji na zaproszenie instytutu Rosyjskiej Akademii Nauk IMEMO. W Moskwie miał wziąć udział w corocznej prestiżowej konferencji o rosyjskiej polityce zagranicznej. Został zatrzymany na moskiewskim lotnisku Domogiedowo, gdzie otrzymał decyzję o zakazie wjazdu do Rosji do marca 2021 roku. Na miejsce przybyli przedstawiciele polskich służb konsularnych. Nieoficjalnie wiadomo, że Dębski powiadał 5-letnią rosyjską wizę.

Z powodu niewpuszczenia dyrektora PISM do polskiego MSZ niezwłocznie wezwano ambasadora Rosji w Polsce Siergieja Andriejewa. Dyplomacie wręczono notę, w której wyrażono stanowczy protest z powodu decyzji rosyjskich władz.

Mając na uwadze dorobek Sławomira Dębskiego jako twórcy Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, jego wkład w działania Polsko-Rosyjskiej Grupy do Spraw Trudnych oraz wkład PISM w budowę trudnego dialogu o Rosji i z Rosją, MSZ ze szczególnym rozczarowaniem odnotowuje tę decyzję rosyjskich władz. – oświadczyło polskie MSZ. Niewpuszczenie Dębskiego uznano za kolejny przypadek jednostronnego działania, które nie buduje zaufania i nie sprzyja dialogowi środowisk naukowych. Od strony rosyjskiej zażądano stosownych wyjaśnień.

Polski Instytut Spraw Międzynarodowych jest państwową jednostką organizacyjną powołaną na mocy ustawy. PISM zajmuje się działalnością naukową, analityczną, szkoleniową i archiwistyczną w zakresie spraw międzynarodowych.

CZYTAJ TAKŻE: Na wniosek ABW z Polski wydalono rosyjskiego naukowca. „Działał na szkodę Polski”

Kresy.pl / PAP / GW

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply