Naukowiec, który miał pracować dla rosyjskich służb, stworzył w Polsce sieć osób o prorosyjskich poglądach, którą wykorzystywał do promowania interesów Rosji. Miał także działać na rzecz pogorszenia stosunków z Ukrainą.

Na wniosek Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego wczoraj wydalono z Polski obywatela Federacji Rosyjskiej Dmitrija K. Jak twierdzi ABW mężczyzna prowadził działalność wymierzoną w polskie interesy, inicjował elementy wojny hybrydowej przeciwko Polsce, a także utrzymywał kontakty z rosyjskimi służbami specjalnymi.Rosjanin w Polsce oficjalnie przebywał jako przedstawiciel Rosyjskiego Instytutu Studiów Strategicznych w Moskwie (RISS). W ramach działalności jako naukowiec Dmitrij K. miał stworzyć sieć osób o prorosyjskich poglądach. Służyło temu m.in. zapraszanie przez niego Polaków do współpracy z rosyjskimi uczelniami, finansowanie publikacji i wyjazdów naukowych.

Grupę współpracujących z nim osób instruował, co mówić, by prezentować prorosyjski punkt widzenia. – pisze ABW – Dmitryi K. wykorzystywał tworzoną przez siebie sieć kontaktów do szerzenia prorosyjskiej propagandy.

ABW wymieniła inicjatywy podejmowane przez Rosjanina, które miały być wymierzone w polskie interesy: kampanie informacyjne na rzecz Rosji w Polsce, stymulowanie działań zmierzających do obrony sowieckich pomników w naszym kraju a także akcje dyskredytowania polskich władz. Wśród działań Dmitrija K. uznanych przez ABW za antypolskie wymieniono także „kampanie podgrzewające polsko-ukraińskie animozje”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

ABW ustaliła, że Rosjanin pozostawał w kontakcie z rosyjskimi służbami specjalnymi. Jednocześnie miał zatajać „swoje związki z Rosyjskim Instytutem Studiów Strategicznych”, który, jak pisze ABW, jest związany z rosyjskim wywiadem. Polskie służby uznały, że jego działalność jest zgodna z działalnością rosyjskich służb wymierzoną w interesy RP.

Całość materiału, zgromadzonego przez ABW w tej sprawie wskazuje, że przebywanie Dmitryia K. na terytorium Polski rodzi ryzyko dla bezpieczeństwa narodowego Polski. Działalność K. na rzecz wrogiego państwa nie mogła być tolerowana. Wobec powyższego Szef ABW wnioskował o wydalenie K. z Polski. Decyzją Szefa MSWiA Rosjaninowi cofnięto zgodę na pobyt w RP i wydalono go z kraju. – informuje ABW.

CZYTAJ TAKŻE: ABW: Piskorski działał na zlecenie rosyjskich służb, brał za to pieniądze z Moskwy

Kresy.pl / TVP Info

Reklama

Tagi:

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz