Bydgoskie Zakłady Chemiczne Nitro-Chem S.A. zdobyły lukratywny kontrakt wart 30 mln dol. na dostawę materiałów wybuchowych przeznaczonych dla US Army – informuje Polska-Zbrojna.pl.

Jak podaje portal Polska-Zbrojna.pl, polska spółka Nitro-Chem S.A. ma do końca 2019 roku dostarczać amerykańskim fabrykom amunicji trotyl przeznaczony do produkcji różnego typu pocisków. Dotyczy to przede wszystkim pocisków artyleryjskich. Wartość umowy to około 30 mln dolarów.Zakłady Chemiczne Nitro-Chem S.A. są n największym producentem trotylu wśród państw NATO. W przyszłym roku ta polska spółka będzie obchodzić 70-lecie istnienia. Poza trotylem (trinitrotoluen), produkuje też inne rodzaje wysokoenergetycznych materiałów wybuchowych, m.in. heksogen czy oktogen. Jak podkreśla Krzysztof Kozłowski, prezes Nitro-Chemu, około 85 procent produkcji trafia do podmiotów zagranicznych. „Nitro-Chem” S.A. należy do Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Kontrakt na dostawę trotylu dla US Army zawarto kilka dni temu.

Godzien jest robotnik zapłaty swojej (1Tm 5, 18)

Przekaż 50 zł

Zasłużyliśmy na Twoje wsparcie?

 – To dla nas bardzo ważna umowa, gdyż umacnia naszą pozycję jako największego na zachodzie producenta trotylu na potrzeby wojska– komentuje Kozłowski. Spółka w najbliższym czasie zamierza rozwinąć swój amunicyjny dział:

– Kilka miesięcy temu podpisaliśmy list intencyjny z firmą RWM Italia z grupy Rheinmetall Defence, który zapoczątkował współpracę z włoskim partnerem w zakresie certyfikowanej produkcji w Bydgoszczy środków bojowych dla natowskich statków powietrznych.

Dokument dotyczy bomb lotniczych z rodziny Mk-80, w tym Mk-82 i Mk-84. Stanowią one m.in. uzbrojenie polskich myśliwców F-16. Jak wyjaśnia Kozłowski, Nitro-Chem S.A.  właśnie finalizuje uzgodnienia prowadzące do zawarcia umowy głównej.

W tym roku bydgoska spółka uruchomiła też m.in. linię produkcyjną do wytwarzania nitrotriazolonu  – nowego, małowrażliwego materiału wybuchowego.

Choć Nitro-Chem eksportuje większą część swojej produkcji, to ze względu na strategiczny charakter dla bezpieczeństwa państwa realizuje także zamówienia dla polskich sił zbrojnych. Dotyczy to nie tylko materiałów wybuchowych, ale także elaboracji amunicji. Chodzi mianowicie m.in. o pociski kal. 155 mm do armatohaubicy Krab oraz pociski do 120 mm moździerzy Rak.

Przeczytaj: PGZ planuje ekspansję na rynki zagraniczne

Polska-zbrojna.pl / Kresy.pl

Reklama

Tagi:

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz