Jordania we współpracy z Rosją i Białorusią rozwija nowe wersje granatnika rakietowego RPG-32 – zdalnie sterowaną i odpalaną z pojazdów.

Jordański przemysł zbrojeniowy we współpracy z Rosją i Białorusią pracuje nad nowymi wersjami granatnika rakietowego RPG-32 – zdalnie sterowaną i odpalaną z pojazdów. Mają być wykorzystywane do zadań antyterrorystycznych – poinformowało kierownictwo branży zbrojeniowej na wystawie służb specjalnych SOFEX (Special Operations Forces Exhibition), która odbyła się w Jordanii.

Dzięki równoległej współpracy z rosyjską państwową firmą Bazalt, która zaprojektowała RPG-32 oraz Białoruskim Centrum Przemysłowo-Produkcyjnym (SRPC) jordańska firma Jadara zajmująca się wyposażeniem i systemami obronnymi ostatnio ukończyła testy zdalnie sterowanego systemu, który może wystrzelić jednocześnie cztery pociski o napędzie rakietowym.

Umieszczony na trójnogu system został nazywany RPG-32 Quad-1 Nashshab (Łucznik). RPG-32 to nazwa produkowanego w Jordanii na licencji granatnika rakietowego. Wersja do mocowania na pojazdach została osadzona na specjalnym czterokołowym i lekko opancerzonym podwoziu opracowanym przez Jordańskie Królewskie Biuro Projektowania i Rozwoju im. Króla Abdullaha

Emerytowany pułkownik jordańskiej armii Ayman Mashouqah, który jest dyrektorem generalnym Jadara powiedział, że wersje umieszczone na trójnogu oraz na pojazdach zostały zaprezentowane jordańskim dowódcom biorącym udział w SOFEX.

Po raz pierwszy zaprezentowaliśmy ten system, który jest owocem naszej współpracy” – powiedział Mashouqah. Podczas wystawy powiedział też, że Quad-1 Nashshab to produkt powstały dzięki współpracy rosyjsko-białorusko-jordańskiej. W jej wyniku powstała w Jordanii m.in. fabryka produkująca dzienno-nocne systemy celownicze.

Mashouqah powiedział też, że “zakończyliśmy testy systemu osadzonego na trójnogu. Do końca roku zakończymy testy systemu montowanego na pojazdach“.

Dyrektor generalny dodał też, że Jadara pracuje z Jordańskie Królewskie Biuro Projektowania i Rozwoju im. Króla Abdullaha nad drugą fazą montowanego na pojazdach systemu Nashshab, który podczas szybkiej jazdy będzie chowany wewnątrz pojazdu.

Dmitri Semerikov z SRPC stwierdził, że montowany na pojazdach system będzie mógł być używany do różnych misji zależnie od użytej głowicy.

To bardzo uniwersalny, kontrterrorystyczny system, który może służyć do zwalczania siły żywej, pojazdów i umocnień” – powiedział Semerikov.

Defense News / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply