Kolejna rosyjska partia opozycyjna zlikwidowana

Sąd Najwyższy Rosji zlikwidował Partię Wolności Narodowej (PARNAS) na wniosek Ministerstwa Sprawiedliwości.

Zgodnie z decyzją sądu partia, a także jej okręgi i inne jednostki organizacyjne podlegają likwidacji, jak podała w czwartek agencja informacyjna Interfax. Jak wynika z materiałów sądu, przyczyną wniosku o likwidację był brak wymaganej prawem liczby oddziałów, a także roszczenia wobec poszczególnych oddziałów ze strony służby skarbowej i Departamentu Ministerstwa Sprawiedliwości.

PARNAS nie uznał wniosku Ministerstwa Sprawiedliwości i zwrócił się do sądu o jego oddalenie. Według przedstawicieli partia nie wiedziała o zamknięciu niektórych oddziałów.

Pod koniec marca poinformowano, że sąd miejski w Petersburgu na wniosek obwodowego wydziału Ministerstwa Sprawiedliwości zlikwidował petersburski oddział PARNAS. Jak wyjaśnił „Interfax” pozew Ministerstwa Sprawiedliwości wskazywał na liczne naruszenia formalne w działalności oddziału, które nie zostały wyeliminowane.

Partia PARNAS wykształciła się w 2012 r. z koalicji liberalnych polityków i organizacji, wśród których znaleźli się tacy działacze jak Władimir Ryżkow, Borys Niemcow, czy premier Rosji w latach 2000-2004 Michaił Kasjanow. Początkowo byli oni współprzewodniczącymi stronnictwa, potem na jego czele, stał, aż do decyzji o likwidacji, Kasjanow.

Partia głosiła liberalny program ekonomiczny, dążenie do demokratyzacji, u swojego zarania ostro krytykowała Władimira Putina i jego obóz za korupcję.

Działaczami partii byli politycy skazani w ciągu ostatnich miesięcy na wieloletnie wyroki więzienia Ilia Jaszyn i Władimir Kara-Murza. Partia, wywodząca się jeszcze z liberalnych partii lat 90 XX była uważana za siłę tak zwanej „starej opozycji”. W 2019 r. odcięła się od inicjatywy „inteligentnego głosowania” Aleksieja Nawalnego.

interfax.ru/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz