Federalna Służba Bezpieczeństwa Rosji twierdzi, że zatrzymała groźnego ekstremistę identyfikującego się z domniemanym ruchem MKU.

Według informacji FSB podanych przez agencję TASS, jej agenci zatrzymali mieszkańca obwodu twerskiego, który miał przygotowywać zamachy terrorystyczne w obiektach transportu publicznego. Zatrzymany ma 19 lat.

FSB podaje, że 19-latek został ujęty w ramach postępowania przeciwko ruchowi MKU. Według oświadczenia jest on podejrzany o to, że „prowadził propagandę ideologii masowego mordu, angażowania nowych członków w społeczność „MKU” , a także przygotowanie aktów terrorystycznych w obiektach infrastruktury transportowej” – zacytowała TASS.

Służba twierdzi, że w czasie przesłuchania podejrzany przyznał się do zarzucanych mu czynów. Miał powiedzieć, że Krasnov chciał przeprowadzić serię poważnych ataków terrorystycznych w Rosji. Celem tych ataków terrorystycznych było zastraszenie ludności, aby wszyscy bali się MKU.

Jego przestępczą działalność ma potwierdzać również korespondencja ujawniona w jego korespondencji w komunikatorze Telegram jako prowadził z Krasnowem, a także skonfiskowane mu przedmioty i dokumenty, w tym instrukcje wykonania improwizowanych ładunków wybuchowych, twierdzi FSB.

MKU to skrót nazwy Maniaki-Kult Zabójców jaka była promowana przez ukraińskiego neonazistę Jegora Krasnowa. Według ukraińskich mediów, sam Krasnow od stycznia 2020 roku znajduje się w ukraińskim areszcie, do którego trafił za udział w napadzie z użyciem noża w Dnieprze. Jego 22-letnia ofiara otrzymała osiem ciosów nożem, ale przeżyła. Pojawiły się informację, iż Krasnow zabił się w więzieniu.

Jest to kolejne zatrzymanie osób, którym FSB przypisuje związki z grupą MKU. Pod koniec kwietnia br. FSB zatrzymała w Irkucku, Krasnodarze, Saratowie, Tambowie, Tiumeniu, Czycie, Anapie, Puszczynie i Pieriesławlu Zaleskim 16 domniemanych zwolenników tej organizacji. W marcu w Jarosławiu i Gelendżyku zatrzymano 14 osób, które według służby „pod ideologicznym wpływem” Krasnowa miały skupić się w nieformalnej grupie ekstremistycznej, która miała się szykować do przeprowadzenia aktów terrorystycznych. W lutym cztery osoby jako powiązane z MKU zatrzymano w Woroneżu. FSB podejrzewa je o malowanie napisów o ekstremistycznej treści, a jedną o pobicie.

Łącznie jako powiązanych z MKU zatrzymano już w Rosji około 170 osób. FSB stwierdzi, że ruch został stworzona pod kuratelą służb specjalnych Ukrainy.

tass.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz