Były dowódca wojsk separatystów Igor Girkin (używający obecnie jako nazwiska swojego pseudonimu Striełkow) potwierdził dużą skuteczność ataków rakietowych dokonywanych przez armię ukraińską za pomocą otrzymanych z Zachodu wyrzutni HIMARS.

Girkin, który dał się poznać jako zdecydowany krytyk Kremla i rosyjskiego ministerstwa obrony za przebieg operacji na Ukrainie (domagając się m.in. użycia wobec Ukrainy większych sił), wypowiedział się na temat skuteczności systemów HIMARS w niedzielę na swoim kanale w serwisie Telegram.

Według Girkina rosyjskie systemy obrony przeciwrakietowej, które wcześniej stosunkowo dobrze radziły sobie ze zwalczaniem ukraińskich rakiet Toczka-U oraz Uragan, okazały się nieskuteczne wobec HIMARS-ów.

“W ciągu ostatnich 5-7 dni uderzono w ponad 10 dużych magazynów artyleryjskiej i innej amunicji, kilka magazynów ropy, około dziesięć stanowisk dowodzenia i mniej więcej tyle samo miejsc dyslokacji personelu na naszych bliskich i głębokich tyłach. A także w kilka stanowisk obrony przeciwlotniczej i artylerii. Poniesiono DUŻE straty w personelu i sprzęcie” – napisał Girkin informując, że w niedzielę celem takiego ostrzału stał się Szachtiorsk.

Były dowódca armii separatystów zaznaczył, że nie pisze tego, by informować Ukraińców o ich sukcesach, ponieważ, jak stwierdził, “oni o tym wiedzą lepiej i wcześniej” od niego. Wskazał, że ujawnił te informacje po to, by zapytać “kiedy siły zbrojne Federacji Rosyjskiej zaczną walczyć z pełną mocą”.

Zdaniem Girkina rosyjska armia powinna niszczyć linie komunikacyjne, którymi Ukraina przerzuca na wschód kraju zachodni sprzęt i amunicję. Według niego obecnie transport ten odbywa się “bezpiecznie i bez przeszkód”.

Ukraińska armia otrzymała systemy rakietowe wysokiej mobilności (HIMARS)  w czerwcu br. W ubiegłym tygodniu przedstawiciel Departamentu Obrony USA zwrócił uwagę, że siły ukraińskie notują „spore sukcesy”, wykorzystując dostarczone przez Zachód systemy artylerii rakietowej HIMARS. Powiedział, że Ukraińcy używają ich do atakowania rosyjskich stanowisk dowodzenia i obniżania ich zdolności na polu bitwy.

Obecnie Ukraina posiada osiem zestawów HIMARS. Prezydent USA Joe Biden zatwierdził w piątek nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości do 400 milionów dolarów, który obejmuje również kolejne 4 zestawy HIMARS.

Kresy.pl 

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply