12 lipca w Moskwie odbędzie się otwarcie ambasady Donieckiej Republiki Ludowej.

Jak podaje agencja prasowa Interfax, ministerstwo spraw zagranicznych samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) poinformowało w czwartek, że 12 lipca w Moskwie odbędzie się otwarcie ambasady tego parapaństwa.

„Uroczysta ceremonia otwarcia ambasady DRL w Federacji Rosyjskiej odbędzie się 12 lipca” – podano w komunikacie opublikowanym w czwartek przez służbę prasową „dyplomacji” donieckich separatystów.

Jak podano, w uroczystości wezmą udział oficjalni przedstawiciele dwóch państw, które jako jedyne uznają DRL – Federacji Rosyjskiej i Syrii, a także przedstawiciele trzech parapaństw – Abchazji, Osetii Południowej oraz Ługańskiej Republiki Ludowej. Komunikat zapowiada także obecność na otwarciu przedstawicieli „szeregu innych misji dyplomatycznych obcych państw i organizacji międzynarodowych akredytowanych w Moskwie”.

Doniecka Republika Ludowa została proklamowana w 2014 roku na terenie ukraińskiego obwodu donieckiego. Rosja uznała państwowość DRL i (a także ŁRL) dopiero 21 lutego 2022 roku, a więc trzy dni przed rozpoczęciem inwazji na Ukrainę. Inwazja ta jest zresztą obecnie uzasadniana przez władze Rosji koniecznością „wyzwolenia Donbasu”. 29 czerwca br. państwowość Donieckiej oraz Ługańskiej Republiki Ludowej uznały władze Syrii.

Donbaskie republiki ludowe są również uznawane przez Abchazję i Osetię Południową, które same są traktowane jako niepodległe tylko przez kilka państw świata, podczas gdy dla reszty są zbuntowanymi regionami Gruzji.

CZYTAJ TAKŻE: Zełenski zapowiedział zerwanie relacji z Syrią

Kresy.pl / Interfax

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz