Syria uznała republiki ludowe Donbasu

Władze Syrii ogłosiły, że uznały państwowość Donieckiej oraz Ługańskiej Republiki Ludowej.

Uznanie suwerenność donbaskich separatystów zakomunikowała w środę syryjska, państwowa agencja informacyjna SANA. “Biorąc pod uwagę wspólną wolę i oczekiwanie ustanowienia relacji na wszystkich polach, Syryjska Republika Arabska zdecydowała się uznać niepodległość i suwerenność Ługańskiej Republiki Ludowej i Donieckiej Republiki Ludowej” – oświadczyło oficjalne źródło w syryjskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych i Emigracji.

To samo źródło dodało, że „będzie prowadzona komunikacja z obydwoma krajami w celu uzgodnienia ram zacieśnienia stosunków, w tym nawiązania stosunków dyplomatycznych zgodnie z dobrze znanymi zasadami”.

Syria jest dopiero drugim państwem, które uznało podmiotowość republik proklamowanych przez donbaskich separatystów w 2014 r. Wcześniej uczyniła to Rosja. Moskwa uznała jednak państwowość DRL i ŁRL dopiero 21 lutego, a więc trzy dni przed rozpoczęciem inwazji na Ukrainę. Inwazja ta jest zresztą obecnie uzasadniana przez władze Rosji koniecznością “wyzwolenia Donbasu”.

Donbaskie republiki ludowe są również uznawane przez Abchazję i Osetię Południową, które same są traktowane jako niepodległe tylko przez kilka państw świata, podczas gdy dla reszty są zbuntowanymi regionami Gruzji.

Jak przypomniała agencja RIA Nowosti, prezydent Syrii Baszar al-Asad jeszcze w połowie bieżącego miesiąca poinformował, że wydał polecenie rozpoczęcia uznania państwowości separatystycznych republik Donbasu.

sana.sy/ria.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply