Do 18 wzrosła liczba śmiertelnych ofiar powodzi na Syberii

Na terenach objętych powodzią w obwodzie irkuckim na Syberii odnaleziono 18 ciał ofiar żywiołu. 13 osób uznaje się za zaginione. – podały we wtorek władze obwodu.

Jak podawaliśmy, w wyniku obfitych opadów deszczu w części obwodu irkuckiego doszło do katastrofalnej powodzi. Z brzegów wystąpiła Angara oraz jej lewe dopływy, w tym Uda, Biriusa, Ija, Czuna i Oka, a także jezioro Bajkał. Od 27. czerwca w obwodzie obowiązuje stan nadzwyczajny. Jak podaje agencja Interfax, jest to największa powódź w obwodzie irkuckim od początku prowadzenia obserwacji meteorologicznych w tym regionie, czyli od ponad 100 lat.

W wyniku powodzi dach nad głową straciło 30 tysięcy mieszkańców. Ostatni bilans ofiar to 18 zabitych i 13 zaginionych. Wcześniej podawano liczbę 17 zaginionych, lecz 4 osoby odnalazły się. Ponad 1,2 tys. osób potrzebowało opieki medycznej, z czego ponad 190 hospitalizowano. Władze spodziewają się, że kolejne ofiary śmiertelne mogą zostać wydobyte z domów, które zawaliły się w wyniku powodzi.

Obecnie stan wody opada. W ciągu ostatniej doby nowych podtopień nie stwierdzono, natomiast powódź ustąpiła w 41 miejscowościach. We wtorek rano pod wodą znajdowały się jeszcze 42 miejscowości z ponad 4 tys. domami, w których mieszkało ponad 9 tys. ludzi.

Według naukowców z Irkuckiego Uniwersytetu Państwowego powódź była spowodowana anormalnymi procesami atmosferycznymi związanymi ze zmianami klimatycznymi. Nad zachodnimi rejonami obwodu irkuckiego zderzyły się trzy masy powietrza – arktyczne, subtropikalne i niezwykle rzadkie w tym regionie wilgotne powietrze znad Oceanu Spokojnego. Jeszcze inną przyczyną powodzi był wir cykloniczny, który długo utrzymywał się nad obwodem irkuckim.

Kresy.pl / Interfax

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply