Coraz więcej szczegółów eksplozji na poligonie w Rosji. Wybuchł „mały reaktor jądrowy”?

Rosyjska agencja atomowa Rosatom przyznała w sobotę, że wybuch na poligonie pod Siewierodwińskiem miał miejsce podczas próby rakiety z materiałami radioaktywnymi w silniku. Eksplozja zabiła pięciu pracowników Rosatomu, trzech kolejnych zostało rannych – podała rosyjska służba BBC.

Oświadczenie Rosatomu było pierwszym oficjalnym przyznaniem, że przy próbach, które zakończyły się wybuchem, pracowały osoby związane z branżą atomową. Wcześniej władze informowały jedynie o dwóch osobach zabitych i sześciu rannych – wojskowych i cywilach. Do eksplozji miało dojść na okręcie podczas testu układu napędowego na paliwo ciekłe. Według lokalnych władz po eksplozji, około południa czasu moskiewskiego, zanotowano „krótkotrwały wzrost radioaktywności” trzykrotnie przekraczający dopuszczalną normę. Później ten komunikat został „wycofany”. Media podawały też, że ranni zostali narażeni na „poważną dawkę promieniowania”. Tymczasem ministerstwo obrony zapewniało, że do atmosfery nie przedostały się szkodliwe substancje a promieniowanie w miejscu zdarzenia było w normie.

Według Rosatomu ranni mają poparzenia różnego stopnia i są leczeni w specjalistycznym ośrodku medycznym.

Amerykańscy eksperci, z którymi rozmawiała agencja Reutera, zauważyli, że eksplozja silnika na paliwo ciekłe nie powoduje wzrostu promieniowania. Eksperci sugerowali, że mogło dojść do wybuchu rakiety Buriewiestnik, pocisku o napędzie jądrowym, o którym Władimir Putin mówił w orędziu 1. marca 2018 roku. Rakieta ta mogąc tygodniami krążyć nad ziemią ma mieć nieograniczony zasięg.

Agencja Bloomberg napisała w poniedziałek, powołując się na wypowiedź dla lokalnych mediów Wiaczesława Sołowiewa, szefa instytutu, w którym pracowało pięciu zabitych naukowców, że brali oni udział w próbach zbudowania małego reaktora nuklearnego. Miałby on mieć zastosowanie wojskowe i cywilne.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Putin: mamy taką broń, że nie musimy obawiać się o swoje bezpieczeństwo

Kresy.pl / Bloomberg / BBC / Reuters / wp.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz