Budowa fabryki BMW może kosztować nawet kilkaset milionów euro i potrwać 2-2,5 roku.

Niemiecki koncern samochodowy BMW zbuduje fabrykę w obwodzie kaliningradzkim. – podała w czwartek rosyjska gazeta o profilu gospodarczym „Wiedomosti”. Dziennikowi powiedział o tym w wywiadzie rosyjski minister przemysłu i handlu Denis Manturow. Informację potwierdziło także BMW.Z obwodem kaliningradzkim o lokalizację fabryki konkurowały obwody moskiewski i kałuski, a także Sankt Petersburg. BMW wybrało kaliningradzką enklawę uzasadniając to dużym doświadczeniem w pracy w tym obwodzie. Samochody BMW od 1999 roku są tam montowane przez zakłady Awtotor.

Niemiecki koncern rozważa obecnie kilka lokalizacji pod budowę fabryki. Według gubernatora obwodu Antona Alichanowa największe szanse ma 56-hektarowa działka w parku przemysłowym „Chrabrowo”. Budowa zakładu ma zająć 2-2,5 roku.

Rosyjskie władze nie podają dokładnych rozmiarów inwestycji. Jak piszą „Wiedomosti” ma być to inwestycja porównywalna z analogicznymi projektami w Rosji. Gazeta podaje, że Daimler buduje w Podmoskowiu fabrykę za 250 mln euro, a jesienią 2017 roku wiceprezydent BMW Hendrik von Kuenheim szacował wartość takiej inwestycji na kilkaset milionów euro. Według informacji, do których wcześniej dotarły „Wiedomosti”, produkcja zakładu ma być porównywalna z obecną sprzedażą samochodów marki BMW w Rosji – 31,6 tys. samochodów rocznie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Pod Moskwą powstanie fabryka Mercedesa

Kresy.pl / Wiedomosti

BMW zbuduje fabrykę samochodów w obwodzie kaliningradzkim
Oceń ten artykuł

Reklama

Tagi: , , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz