MON o “Kinżałach” w Kaliningradzie: Art. 5 NATO możliwy do uruchomienia

Działania NATO będą adekwatne do działań Federacji Rosyjskiej w obwodzie kaliningradzkim, a w przypadku zagrożenia może być zastosowany art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego – poinformował wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz.

Jak poinformował w sobotniej rozmowie z PAP wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz, działania NATO będą adekwatne do działań Federacji Rosyjskiej w obwodzie kaliningradzkim, a w przypadku zagrożenia może być zastosowany art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego.

„Jako państwo wschodniej flanki NATO mamy tego pełną świadomość, więc nasze działania — konsultacje z naszymi sojusznikami i z Kwaterą Główną NATO — są i będą adekwatne do zagrożeń i działań Federacji Rosyjskiej w obwodzie królewieckim” – powiedział Skurkiewicz.

Podkreślił, że współpraca w ramach NATO jest podstawą gwarancji bezpieczeństwa Polski. „Gwarancje te były i pozostają, a zobowiązania w tym zakresie jasno wyrażali poszczególni członkowie Sojuszu Północnoatlantyckiego, a także prezydent USA Joe Biden” – dodał wiceminister.

Podkreślił jednocześnie, że w przypadku jakiegokolwiek zagrożenia można powołać się na art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego, czyli formułę „jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”.

„W ten sposób jesteśmy całkowicie chronieni we wszelkich sprawach związanych z zagrożeniami dla Rzeczypospolitej” – powiedział wiceminister obrony.

Jak informowaliśmy, trzy samoloty bojowe MiG-31E wyposażone w naddźwiękowe pociski Kinżał zostały przeniesione do obwodu kaliningradzkiego.

Rosyjska państwowa agencja informacyjna RIA powołała się na ministerstwo mówiące, że odrzutowce MiG będą pełnić całodobową służbę.

Wcześniej w czwartek ministerstwo obrony Finlandii poinformowało, że dwa rosyjskie myśliwce MiG-31 są podejrzane o naruszenie przestrzeni powietrznej w pobliżu miasta Porvoo, nad Zatoką Fińską 150 km od Rosji.

Rosjanie podali w marcu, że po raz pierwszy użyli swoich najnowszych hipersonicznych pocisków Kinżał na Ukrainie do zniszczenia magazynu broni na zachodzie kraju.

W kwietniu 2021 roku rosyjskie siły zbrojne po raz pierwszy przeprowadziły w Arktyce ćwiczenia w zakresie przechwytywania broni hipersonicznej, wykorzystując do tego ciężkie myśliwce przechwytujące MiG-31BM.

Przypomnijmy, że w grudniu 2020 roku rosyjskie media informowały, że w Ministerstwie Obrony Rosji podjęto decyzję o uzbrojeniu lotnictwa morskiego Floty Północnej w hipersoniczny system Kinżał.

Były rosyjski minister obrony i specjalny wysłannik prezydenta Rosji ds. ochrony przyrody, Siergiej Iwanow powiedział, ile kosztują Rosję najnowsze systemy uzbrojenia. Według Iwanowa, rocznie Rosja przeznacza na prace nad tymi systemami uzbrojenia 10-20 mld rubli. To równowartość 500 mln – miliarda złotych.

O wejściu hipersonicznych pocisków systemu Kinżał na stan uzbrojenia wojsk rosyjskich poinformował 1 marca 2018 r. w specjalnym orędziu prezydent Rosji Władimir Putin. Według niego, Rosjanie dysponują nimi już od 2017 roku, zaś pociski Kinżał nie mają swego odpowiednika na świecie. Według przedstawicieli rosyjskiej armii, tylko od początku 2018 roku wykonano już 250 lotów celem wypracowania zasad użycia tego pocisku.

Kresy.pl/PAP

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply