Atak z Rosji na “Państwo Islamskie”

Sześć rosyjskich bombowców wykonało dalekie loty z terytorium Rosji nad Syrię by przeprowadzić atak na resztki zgrupowania sił ISIS.

Według komunikatu RIA-Nowosti atak przeprowadziło sześć bombowców Tu-22M3. Wystartowały z Rosji a nad terytorium Syrii przedostały się przelatując nad Iranem i Irakiem. Nad Syrią osłaniały je rosyjskie myśliwce Su-30SM, które wystartowały z rosyjskiej bazy w tym kraju, w Hmejmim. Celem ataku były oddziały ISIS w rejonie miasta Abu Kamal położonego przy granicy z Irakiem. Miasto to zostało tydzień temu zdobyte przez syryjską armię. Było ostatnim ośrodkiem miejskim na terenie Syrii kontrolowanym przez ISIS. Jednak oddziały dżihadystycznej organizacji ciągle operują w jego rejonie. To ostatni bastion ISIS w Syrii.

Tu-22M3 to bombowiec o zmiennej geometrii skrzydeł. Choć kwalifikowany jest jako bombowiec średniego zasięgu, jego zasięg to aż 7000 km. Dwusilnikowe samoloty mogą zbierać pociski rakietowe i bomby, w tym wyposażone w głowice atomowe. Były już używane przez Rosjan do wykonywanie misji bojowych nad Syrią.

Ze względu na nietypowo dalekie, jak bombowce średniego zasięgu,  możliwości działania Tu-22, w układzie o redukcji zbrojeń strategicznych START I z 1991 roku, USA zobowiązały Rosję do zdemontowania instalacji do zdemontowania instalacji do tankowania tych samolotów w powietrzu, tak aby ograniczyć ich możliwości działania, które przed tą zmianą miały charakter interkontynentalny.

ria.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply