Atak z Rosji na „Państwo Islamskie”

Sześć rosyjskich bombowców wykonało dalekie loty z terytorium Rosji nad Syrię by przeprowadzić atak na resztki zgrupowania sił ISIS.

Według komunikatu RIA-Nowosti atak przeprowadziło sześć bombowców Tu-22M3. Wystartowały z Rosji a nad terytorium Syrii przedostały się przelatując nad Iranem i Irakiem. Nad Syrią osłaniały je rosyjskie myśliwce Su-30SM, które wystartowały z rosyjskiej bazy w tym kraju, w Hmejmim. Celem ataku były oddziały ISIS w rejonie miasta Abu Kamal położonego przy granicy z Irakiem. Miasto to zostało tydzień temu zdobyte przez syryjską armię. Było ostatnim ośrodkiem miejskim na terenie Syrii kontrolowanym przez ISIS. Jednak oddziały dżihadystycznej organizacji ciągle operują w jego rejonie. To ostatni bastion ISIS w Syrii.

Tu-22M3 to bombowiec o zmiennej geometrii skrzydeł. Choć kwalifikowany jest jako bombowiec średniego zasięgu, jego zasięg to aż 7000 km. Dwusilnikowe samoloty mogą zbierać pociski rakietowe i bomby, w tym wyposażone w głowice atomowe. Były już używane przez Rosjan do wykonywanie misji bojowych nad Syrią.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Ze względu na nietypowo dalekie, jak bombowce średniego zasięgu,  możliwości działania Tu-22, w układzie o redukcji zbrojeń strategicznych START I z 1991 roku, USA zobowiązały Rosję do zdemontowania instalacji do zdemontowania instalacji do tankowania tych samolotów w powietrzu, tak aby ograniczyć ich możliwości działania, które przed tą zmianą miały charakter interkontynentalny.

ria.ru/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz