Senat przyjął nowelizację ustawy o paszach, która przesuwa termin wejścia w życie zakazu używania pasz genetycznie zmodyfikowanych w żywieniu zwierząt na 2030 rok.
27 września w Sejmie odbyło się głosowanie nad ustawą z 2006 roku o paszach. Zgodnie z nią, zakaz stosowania pasz GMO w karmieniu zwierząt miałby zacząć obowiązywać od 2025 roku, ale po nowelizacji karmienie paszami genetycznie zmodyfikowanymi zostanie zabronione dopiero 1 stycznia 2030 roku. Za nowelizacją głosowało 236 posłów, 178 było przeciw, a 16 wstrzymało się od głosowania.
Ustawa została następnie skierowana do Senatu, który przyjął ją bez poprawek. Za nowelizacją głosowało w czwartek 91 senatorów. Przeciw było 25, 3 wstrzymał się od głosu.
„Ustawa zmienia termin wejścia w życie przepisu, który zakazuje w Polsce wytwarzania, wprowadzania do obrotu i stosowania w żywieniu zwierząt pasz genetycznie zmodyfikowanych oraz organizmów genetycznie zmodyfikowanych (GMO). Nowy termin wejścia w życie przepisu to 1 stycznia 2030 roku. Konieczne jest przesunięcie zakazu, ponieważ obecnie w Polsce nie ma wystarczającej ilości alternatywnych surowców wysokobiałkowych, które umożliwiłyby wyeliminowanie śruty sojowej z produkcji pasz” – czytamy na profilu Senatu.
Senat przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o paszach.
🟢Za: 63
🔴Przeciw: 25
⚪️Wstrzymało się: 3
Ustawa zmienia termin wejścia w życie przepisu, który zakazuje w Polsce wytwarzania, wprowadzania do obrotu i stosowania w żywieniu zwierząt pasz genetycznie zmodyfikowanych oraz…— Senat RP 🇵🇱 (@PolskiSenat) October 10, 2024
Analiza bilansu paszowego w Polsce wskazuje, że w tej strefie klimatycznej obecnie praktycznie nie ma alternatywnych surowców wysokobiałkowych umożliwiających wyeliminowanie importowanej śruty sojowej z produkcji pasz. Polska sprowadza rocznie ok. 2,5 mln ton śruty sojowej, wydając na to 5-7 mld rocznie.
Kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!