Tychy: wyrok za wywieszenie na stadionie transparentu z napisem „German death camps”

Baner z napisem przypominającym o niemieckim rodowodzie obozów śmierci nie spodobał się delegatowi UEFA.

Sąd w Tychach skazał Ireneusza Ruchałę na karę grzywny w kwocie 300 złotych za wywieszenie na ogrodzeniu stadionu baneru z napisem „German death camps”. Do wywieszenia baneru doszło przed meczem Mistrzostw Europy U-21 Niemcy-Czechy w Tychach w czerwcu br.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5424.39 PLN    (24.65%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Jak mówi portalowi wPolityce Adrian Loska, który razem z Ireneuszem Ruchałą wywiesił baner, miał to być protest przeciwko nierespektowaniu w Niemczech wyroku w sprawie żołnierza AK Karola Tendery. Obaj chcieli także w ten sposób zaprotestować przeciwko używaniu w Niemczech sformułowania „polskie obozy koncentracyjne”.

Gdy inicjatorzy „akcji” robili sobie zdjęcia z transparentem, policja rozpoczęła interwencję.

Otoczyło nas około trzydziestu tajniaków i poprosili o oddanie flagi. Zapytałem, na jakiej podstawie prawnej podejmują takie działanie. Nie byli w stanie odpowiedzieć. Odmówiłem. Policjanci naciskali i czterokrotnie ponowili żądania, tłumacząc, że otrzymali polecenie zabrania flagi. Żeby nie eskalować konfliktu oddałem baner. – mówi Loska.

Według policji interwencję spowodował delegat UEFA, który zażądał usunięcia baneru. Rzecznik prasowa KMP w Tychach Barbara Kołodziejczyk twierdzi, że zgodnie z jego stanowiskiem na ogrodzeniu stadionu nie mogły znajdować się jakiekolwiek ogłoszenia, napisy itp., z wyjątkiem logo turnieju.

Co ciekawe początkowo mężczyznom zarzucano wzywanie do nienawiści na tle rasowym i etnicznym. Po kilku dniach policja zrezygnowała z tego zarzutu.

Jak wynika z opublikowanego przez portal wyroku, Ruchała został skazany za wykroczenie z art. 63a § 1 Kodeksu wykroczeń polegające na wywieszeniu w miejscu publicznym do tego nieprzeznaczonym ogłoszenia, plakatu, afisza, apelu, ulotki, napisu lub rysunku albo wystawieniu go na widok publiczny w innym miejscu bez zgody zarządzającego tym miejscem.

Loska nie kryje zdumienia wyrokiem. Wskazuje, że napis o takiej samej treści był prezentowany w Niemczech i niemiecka policja nie reagowała. Podobną flagę wywieszano także podczas niedawnego meczu GKS Tychy-Olimpia Grudziądz i również nie wzbudziło to żadnych kontrowersji.

CZYTAJ TAKŻE: Ekipa „German Death Camps” zatrzymana przez niemiecką policję

Kresy.pl / wpolityce.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

    • Kojoto
      Kojoto :

      @Beresteczko1651 Obyś się mylił. Ta konkretna pacyfikacja Polaków przez volksdeutsch’ów mogła być spowodowana obrzydliwą uległością lokalnej policji wobec obcych. Świadczy o tym też wycofany pierwszy zarzut. Jakiej narodowości jest ten delegat „uefa”?