Saakaszwili spotkał się w Warszawie z Ukraińcami

Były gubernator obwodu odeskiego mówił Ukraińcom w Warszawie o perspektywach reform na Ukrainie. Zapowiedział powrót do ukraińskiej polityki.

Micheil Saakaszwili, który obecnie przebywa w Polsce, spotkał się wczoraj w Warszawie z Ukraińcami pracującymi w Polsce. Towarzyszyła mu posłanka PiS Małgorzata Gosiewska.

Chętnych do wysłuchania byłego prezydenta Gruzji i byłego gubernatora obwodu odeskiego było tak wielu, że nie zmieścili się na sali, gdzie odbywało się spotkanie. Jedno z pytań musiało być zadane przez okno. Jak podaje PAP, Saakaszwili mówił Ukraińcom o perspektywach rozwoju Ukrainy i koniecznych do tego warunkach prawnych, podatkowych i organizacyjnych.

Po spotkaniu Saakaszwili zapowiedział, że w dniu dzisiejszym wyjeżdża z Polski, ale nie ujawnił, dokąd. Ma zamiar „podróżować po Europie”, a potem pojechać na Ukrainę. Nawiązując do odebrania mu ukraińskiego obywatelstwa przez prezydenta Poroszenkę powiedział, że wspierają go „miliony” Ukraińców i „jakikolwiek ukraiński uzurpator” nie może ignorować tego poparcia.

26 lipca Michaił Saakaszwili utracił obywatelstwo ukraińskie. Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zabrał je gruzińskiemu politykowi jakoby po powzięciu informacji, że Saakaszwili podał nieprawdziwe dane w ankiecie podczas ubiegania się o ukraiński paszport. Ponieważ były gruziński prezydent utracił obywatelstwo Gruzji w 2015, miał on pozostać on bezpaństwowcem. Jednakże w mediach pojawiły się spekulacje, że może on mieć jeszcze obywatelstwo amerykańskie. Sam Saakaszwili uważa, że za pozbawieniem go obywatelstwa ukraińskiego stała chęć wyeliminowania jego kandydatury w wyborach prezydenckich.

Rosyjska agencja RIA Nowosti wystąpiła do polskiej Straży Granicznej z zapytaniem, na podstawie jakiego dokumentu Saakaszwili przekroczył granicę Polski, ale nie uzyskała odpowiedzi. Rzeczniczka Straży Granicznej Agnieszka Golias stwierdziła jedynie tego typu dane mogą być udostępnione wyłącznie właściwym organom.

PRZECZYTAJ: Gruzja wnioskuje do Polski o ekstradycję Saakaszwiliego

Jako oficjalny powód pobytu Saakaszwilego w Polsce podawano jego udział w obchodach rocznicy Powstania Warszawskiego.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Saakaszwili: ścigają mnie za zakup kwiatów na grób Lecha Kaczyńskiego

Kresy.pl / PAP
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

    • Avatar
      MadMike :

      @zefir Samo użycie słowa „uzurpator” jest już ciekawe. Bo tym samym własnie kwestionuje legalność (jakby ją kiedyś mieli) obecnego ukraińskiego (UPAińskiego) (nie)rządu jak i prezydenta Poroszenki. Z drogiej strony to rzeczywiście ciekawe na jakich kwitach pan buja się Europie.