Naukowcy z Głównego Instytut Górnictwa (GIG) chcą opracować technologie pozwalającą uzyskiwać paliwo z osadów ściekowych.

Projekt “Badania i rozwój kluczowych technologii i procesów dla produkcji wysokoenergetycznego paliwa węglowodorowego z osadów ściekowych na drodze upłynniania hydrotermalnego i katalitycznego uszlachetnienia produktów” przygotowany przez GIG właśnie otrzymał dofinansowanie z pieniędzy publicznych. Grant na badania przyznało Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), jak poinformował w poniedziałek portal Wnp.pl.

“Proces upłynniania hydrotermalnego osadów ściekowych jest innowacyjnym sposobem zagospodarowania tego rodzaju odpadów, ukierunkowanym na odzysk energii w postaci biopaliw ciekłych II generacji, jak bio-olej oraz wartościowych surowców bazowych dla tzw. zielonej chemii” – portal zacytował dr Krzysztofa Kapustę, który kieruje projektem. Naukowiec twierdzi, że do tej pory nie udało się opracować tego procesu w taki sposób by stał się technologią przemysłową.

Wyzwaniem ciągle jest uzyskanie produktu końcowego o ściśle określonym składzie chemicznym oraz przerób osadów ściekowych w technologii pracy ciągłej a nie “trybie wsadowym”. Wśród praktycznych celów portal wymienia “opracowanie katalizatorów pozwalających na selektywne otrzymywanie określonych grup związków chemicznych – prekursorów biopaliw i uszlachetnianie produktów oraz optymalizacja procesu w różnej skali”. Dodatkowo produktem ubocznym procesu technologicznego ma być fosfor.

W swoich badaniach pracownicy z GIG będą współpracować z naukowcami z Chin z aż czterech instytucji badawczych: Uniwersytetu Xi’an Jiaotong odgrywającego wiodącą rolę, Uniwersytetu Nanchang University, East China Normal University i Uniwersytetu im. Sun Yat-sena. Doświadczenia będą prowadzone także na materiale odpadowym z Chin.

Czytaj także: Rekordowe chińskie inwestycje w Polsce

wnp.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply