PGE Polska Grupa Energetyczna chce do 2035 r. wybudować 80 magazynów energii. W ten sposób łączna pojemność magazynów w naszej Grupie wzrośnie do ponad 17 000 MWh. Taka ilość energii pozwoli zasilić tylko 2,5 mln polskich domostw przez przez zaledwie 24 godz.

Do 2035 r. PGE planuje wybudować 80 magazynów energii o pojemności ok. 10 tys. MWh. Wartość inwestycji szacowana jest na 18 mld zł. Obecnie Grupa PGE posiada magazyny energii o pojemności blisko 7 000 MWh.

Magazyny mają magazynować energię pochodzącą z odnawialnych źródeł – z farm wiatrowych i paneli słonecznych.

„Magazyny energii to klucz do skutecznej transformacji energetycznej. Nie możemy mówić o dalszym rozwoju energetyki odnawialnej bez równoległych dużych inwestycji w magazynowanie. Tylko poprzez jednoczesny rozwój obu tych segmentów będziemy mogli zapewnić bezpieczne dostawy zielonej energii elektrycznej dla odbiorców. Dlatego teraz w Grupie PGE będziemy mocno stawiać na inwestycje, zarówno w wielkoskalowe magazyny bateryjne, jak i te mniejsze, rozproszone po całym kraju” – powiedział Marzec, prezes Zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Planowane inwestycje obejmą 6 wielkoskalowych magazynów bateryjnych o łącznej pojemności ponad 4 000 MWh, w tym ME Żarnowiec (woj. pomorskie) o mocy 262 MW i pojemności 981 MWh. Kolejne magazyny PGE chce wybudować w Gryfinie (woj. zachodniopomorskie), Rybniku (woj. śląskie), Rogowcu (woj. łódzkie) oraz w Krakowie (woj. małopolskie). Dodatkowo spółka pracuje nad projektem 75 rozproszonych magazynów energii elektrycznej na terenie całej Polski o łącznej pojemności ponad 6 000 MWh.

Prezes spółki dodał, że energia z magazynów będzie mogła zasilić 2,5 mln polskich gospodarstw domowych przez 24 godziny.

Warto przeczytać: Słowacja kończy z dotacjami do energii odnawialnej i krytykuje “zieloną ideologię”

Dodatkowo PGE rozwija projekt 75 rozproszonych magazynów energii o łącznej pojemności ponad 6 000 MWh, które będą rozmieszczone na terenie całej Polski.

Grupa PGE wytwarza 41 proc. produkcji netto energii elektrycznej w Polsce, a jej udział w rynku ciepła wynosi 18 proc. Grupa szacuje swój udział w rynku energii ze źródeł odnawialnych na 10 proc. Natomiast jej udział rynkowy pod względem wolumenu dystrybuowanej energii elektrycznej wynosi 25 proc., a sprzedaży do odbiorców końcowych – 33 proc.

PGE jest krajowym liderem w magazynowaniu energii, posiadając blisko 90 proc. udział w elektrowniach szczytowo-pompowych w Polsce. PGE ma 4 tego typu elektrownie o łącznej pojemności blisko 7000 MWh. Są to: największa w Polsce elektrownia w Żarnowcu, a także Porąbka-Żar, Dychów i Solina. Grupa posiada także dwa bateryjne magazyny energii. W 2020 r. PGE oddała do użytku pierwszy w Polsce modułowy magazyn energii w Rzepedzi na Podkarpaciu. Instalacja o mocy ok. 2,1 MW i pojemności 4,2 MWh została zaprojektowana w celu wspierania niezawodności lokalnej sieci dystrybucyjnej. Natomiast w 2021 roku PGE Energia Odnawialna uruchomiła na Górze Żar w województwie śląskim magazyn energii o mocy 500 kW i pojemności użytkowej 750 kWh. PGE Energetyka Kolejowa wybudowała natomiast magazyn energii w Garbcach koło Wrocławia o mocy 5,5 MW i pojemności użytecznej 1,2 MWh, który jest największym magazynem energii pracującym na potrzeby trakcyjne w Europie.

Zobacz także: Nowe przepisy UE uderzą w polską produkcję baterii do elektryków. Chodzi o ślad węglowy

Kresy.pl/gkpge.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz