Sytuacja w Europie grozi wybuchem i wymaga podjęcia decyzji o jej deeskalacji – powiedział na IX Moskiewskiej Konferencji Bezpieczeństwa Międzynarodowego minister obrony Rosji Siergiej Szojgu.

Jak podała w środę agencja TASS, Szojgu podczas swojego wystąpienia na corocznej konferencji organizowanej w Moskwie przez rosyjskie ministerstwo obrony powiedział, że „sytuacja w Europie grozi wybuchem”, co wymaga podjęcia konkretnych kroków w celu jej deeskalacji. Szojgu zaproponował rezygnację z organizowania manewrów wojskowych w pobliżu „linii styku” oraz moratorium na rozmieszczanie rakiet średniego i krótkiego zasięgu w Europie.

Szojgu zadeklarował także gotowość do opracowania środków transparentności w szczególności w odniesieniu do pocisków rozmieszczonych w obwodzie kaliningradzkim oraz wyrzutni MK-41 w amerykańskich bazach obrony przeciwrakietowej w Rumunii i Polsce. Ponadto, zdaniem ministra, istnieje potrzeba poprawy ram prawnych, aby zapobiegać incydentom podczas działań załóg statków powietrznych i okrętów.

Minister obrony Rosji zarzucił niektórym krajom europejskim, że są zainteresowane eskalacją konfliktu z Rosją. Jako przykład przywołał działania Ukrainy, która według niego w przededniu brukselskiego szczytu NATO „sprowokowała kolejny kryzys w Donbasie”.

Zdaniem Szojgu w Europie na stałe zakorzeniła się tendencja do wzmożonej konfrontacji wojskowej. „Blok północnoatlantycki zwiększa liczbę zgrupowań wysokiej gotowości, wypracowując trasy operacyjnego przerzutu wojsk do granic Państwa Związkowego Rosji i Białorusi” – mówił minister jako przykład wskazując ćwiczenia Defender Europe.

Szojgu zauważył, że kierunek rozwoju sytuacji bezpieczeństwa w Europie w dużej mierze zależy od stanowiska Stanów Zjednoczonych.

Według niego ostatni szczyt NATO „potwierdził przekształcenie bloku z regionalnego w globalny sojusz wojskowo-polityczny, którego głównym zadaniem jest powstrzymanie Rosji i Chin”. Zdaniem ministra, podjęte na szczycie NATO decyzje o zwiększeniu wydatków wojskowych państw członkowskich, poprawie potencjału odstraszania nuklearnego będą wzmacniać przez lata konfrontację militarną w Europie. Szojgu odnotował także intensyfikację działań wojskowych w Arktyce.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Szojgu: Rosja będzie dalej rozwijać infrastrukturę wojskową w Arktyce

Kresy.pl / tass.ru

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz