W poniedziałek w miejscowości Ławkiesy pod Dyneburgiem na Łotwie odbyła się uroczysta konsekracja i otwarcie odnowionej kwatery żołnierzy Wojska Polskiego, którzy polegli w walkach z bolszewikami w kampanii łatgalskiej w latach 1919 i 1920. – podało radio RMF FM.

Szczątki dziewięciu żołnierzy odnalazła i zidentyfikowała w ubiegłym roku ekipa archeologów i antropologów z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Żołnierze zginęli we wrześniu 1919 roku z miejscowości Katymiołka. Szczątki pochowano uroczyście 21. października 2017 roku na kwaterze wojennej na cmentarzu w Ławkiesach. Dzisiaj odnowiona kwatera została konsekrowana i otwarta.

W uroczystości wzięli udział Polacy z Łotwy i Litwy, polscy żołnierze z sił NATO stacjonujących na Łotwie oraz przedstawiciele władz Polski i Łotwy, w tym ambasador Polski na Łotwie Monika Michaliszyn. Uroczystą mszę świętą odprawił biskup diecezji jełgawskiej Edward Pawłowski. Po mszy przy kwaterze polskich żołnierzy odbył się apel pamięci. Odbyło się także złożenie kwiatów. Kolejnym elementem uroczystości był koncert patriotyczny w Rejonowym Centrum Kultury w Dyneburgu.

Projekt odnowienia kwatery został sfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Kancelarii Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Prace te nadzorowała Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie.

W walkach z bolszewikami w Łatgalii zginęło ponad 500 polskich żołnierzy. 237 z nich pochowano na polskim cmentarzu wojskowym w Dyneburgu, który później władze sowieckie zrównały z ziemią.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Polacy na Łotwie – cienie i blaski

Kresy.pl / RMF FM / zw.lt
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz