Łotwa wprowadza miesięczny lockdown

Władze Łotwy zamierzają wprowadzić 4-tygodniowy lockdown, podczas którego zamknięte będą niemal wszystkie sklepy i zakłady usługowe oraz wprowadzona godzina policyjna. Obostrzenia mają związek z kolejną falą COVID-19.

Jak podaje portal Delfi, rada kryzysowa pod przewodnictwem premiera Łotwy Krisjanisa Karinsa podjęła w poniedziałek decyzję o wprowadzeniu ostrych środków w celu zwalczania rozprzestrzeniania się COVID-19. Decyzja ta ma być zatwierdzona na środowym posiedzeniu rządu. Jeśli tak się stanie, wzmocnione obostrzenia będą obowiązywać przez cztery tygodnie – od 21 października do 15 listopada.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Nowe obostrzenia przewidują m.in. godzinę policyjną między godzinami 20 a 5, zamknięcie wszystkich sklepów poza tymi, które oferują produkty pierwszej potrzeby, ograniczenie działalności zakładów usługowych (w tym zamknięcie gastronomii, zakładów fryzjerskich itp.), zakaz organizacji imprez sportowych i kulturalnych, ograniczenia dotyczące spotkań, w tym przebywania osób z różnych gospodarstw domowych w tym samym samochodzie, czy wysłanie uczniów starszych klas i studentów na nauczanie zdalne.

Zdaniem premiera Łotwy przyczyną wzrostu liczby infekcji w kraju jest stosunkowo niska liczba zaszczepionych. Tylko 54% dorosłych mieszkańców Łotwy zostało w pełni zaszczepionych, znacznie poniżej średniej w UE wynoszącej 74%. Premier Karins przepraszał zaszczepionych za wprowadzenie obostrzeń.

Według agencji BNS liczba nowych przypadków zakażenia na Łotwie wzrosła w ciągu tygodnia do niedzieli o 49%. W okresie dwóch tygodni przed 10 października Łotwa miała drugą co do wielkości liczbę infekcji w UE, po sąsiedniej Litwie – 864 nowych przypadków na 10 tys. osób.

W zeszłym tygodniu łotewski rząd odwołał większość planowanych operacji w szpitalach ze względu na zwiększone zapotrzebowanie na łóżka i personel w związku ze wzrostem liczby przypadków COVID-19. „Nasz system ochrony zdrowia jest w niebezpieczeństwie” – mówił wczoraj premier Karins.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

CZYTAJ TAKŻE: Łotwa: udział w obradach parlamentu po przedstawieniu negatywnego wyniku testu

Kresy.pl / rus.delfi.lv / reuters.com

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz