Zakończyła się II tura wyborów samorządowych na Litwie

W niedzielę na Litwie zakończyła się druga tura wyborów samorządowych, w której wybierano merów w 41 z 60 samorządów. W większości zwyciężyli w niej kandydaci piastujący obecnie te stanowiska, m.in. dotychczasowy mer Wilna Remigijus Šimašius. – podała Polska Agencja Prasowa.

W II turze wyborów samorządowych na Litwie wybierano merów w tych samorządach, w których żaden z kandydatów nie osiągnął ponad 50 proc. głosów. Dogrywka była potrzebna w 41 z 60 samorządów. Według PAP większość dotychczasowych merów zachowa swoje stanowiska.

W Wilnie zwyciężył obecny mer Remigijus Šimašius. Uzyskując 60,71 proc. głosów pokonał Arturasa Zuokasa (39,29 proc.). Komentując zwycięstwo swojego rywala Zuokas powiedział, że wyborcy wybrali stanie w miejscu zamiast posuwania się do przodu. Komitet Šimašiusa będzie miał w radzie Wilna 18 radnych, komitet Zuokasa 10, konserwatyści 9, AWPL-ZChR i „Alians Rosjan” 6, Partia Pracy 5, Związek Chłopów i Zielonych – 3.

Litewska Partia Socjaldemokratyczna zdobyła najwięcej stanowisk merów – 14. Jedenaście stanowisk obsadzili kandydaci konserwatystów.

W drugiej turze do urn poszło 41,22 proc. wyborców, około 6 pkt. procentowych mniej niż przed dwoma tygodniami.

Jak pisaliśmy, przed dwoma tygodniami już w pierwszej turze merami zostało dwoje kandydatów Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR). Maria Rekść, która kandydowała w rejonie wileńskim, uzyskała 53,51 proc. głosów a Zdzisław Palewicz startujący w rejonie solecznickim, zdobył 73,72 proc. głosów. Kandydatka AWPL-ZChR na mera Wilna Edita Tamosiunaite zajęła dopiero szóstą pozycję z 4,76 proc. głosów.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Wybory samorządowe na Litwie. Renata Cytacka odpowiada na krytykę Radczenki

Kresy.pl / PAP / l24.lt / zw.lt
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz