Rosja podpisała z Egiptem kontrakt na dostawę kilkudziesięciu myśliwców wielozadaniowych Su-35 – napisała w poniedziałek gazeta Kommiersant powołując się na źródła w rosyjskim sektorze zbrojeniowym. Kontrakt ma opiewać na 2 mld dolarów.

Według źródeł Kommiersanta kontrakt podpisano pod koniec 2018 roku a same dostawy mają zacząć się w latach 2020-2021. Umowa przewiduje dostawę „ponad dwudziestu” myśliwców Su-35 wraz z uzbrojeniem. Rozmówcy gazety powiedzieli, że kontrakt „gwarantuje wykorzystanie zdolności wytwórczych producenta maszyn na kilka lat do przodu”.

Federalna Służba ds. Współpracy Techniczno-Wojskowej i agencja Rosoboroneksport zajmująca się eksportem rosyjskiej broni, odmówiły Kommiersantowi skomentowania nieoficjalnych doniesień o kontrakcie.

Jak stwierdza rosyjska gazeta, Su-35 wraz ze średnimi myśliwcami MiG-29M/M2 w najbliższych latach powinny znacznie zwiększyć potencjał bojowy egipskich sił powietrznych, które wciąż są uzbrojone w przestarzałe radzieckie MiGi-21 i chińskie J-7. Kontrakt potwierdza status Egiptu jako jednego z największych nabywców rosyjskiej broni.

Według Kommiersanta prezydent Egiptu Abd al-Fattah as-Sisi, były minister obrony, w 2014 roku wznowił współpracę w Rosją w zakresie współpracy techniczno-wojskowej podpisując pakiet umów na dostawę różnych systemów obrony powietrznej (systemów Antej-2500 i Buk-M2E), artylerii, broni strzeleckiej i innej broni o wartości około 3,5 mld USD. Następnie zawarto szereg innych kontraktów na dostawę broni – umowę na dostawę 46 myśliwców MiG-29M/M2 (o wartości około 2 mld USD) i 46 śmigłowców bojowych Ka-52 (o wartości ponad 1 mld USD), które obecnie są realizowane. Egipt przy tym nie stroni także od zakupów uzbrojenia w innych krajach, np. we Francji.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Egipt zbombardował dżihadystów w Libii

Kresy.pl / Kommiersant
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz