Jak pokazują dane litewskiego fiskusa trzech spośród siedmiu najbogatszych Litwinów to udziałowcy spółki Vilniaus prekyba zarządzającej największą siecią handlową na Litwie – Maxima.

Portal zw.lt podał 4 lipca dane na temat płatników podatku dochodowego z 2017 r. Do grupy najbogatszych obywateli Litwy zaliczono tych, których dochód wynosił miesięcznie więcej niż 84 040 euro. Bogacze stanowili zaledwie około 1% wśród wszystkich płatników podatku. Jednak wpływy z ich płatności wyniosły aż 203 mln euro czyli 14,5% całej sumy podatku dochodowego ściągniętego przez państwo litewskie w 2017 r.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

Jednak największe wpływy do budżetu zapewnili podatnicy o średnim poziomie zarobków, który na Litwie jest określony w przedziale od 840 do 2 521 euro. W 2017 r. było 446 tys. mieszkańców tego państwa mogących się cieszyć takimi zarobkami. Dostarczyli oni państwu 724 mln euro czyli około połowy łącznej sumy środków pozyskanych w ramach ściągania podatku dochodowego.

Znad Wilii wymienia także najbogatszych Litwinów. Najwięcej zarobił w 2017 r. Nerijus Numavičius, główny udziałowiec spółki Vilniaus prekyba, do której należy największa sieć handlowa na Litwie – Maxima. Jak zaznacza portal, Numavičius od lat jest najbogatszym obywatelem Litwy. W 2017 r. posiadał majątek o wartości 1,2 mld euro.

Na drugim miejscu pod względem zarobków byli akcjonariusze grupy Senukai – Augustinas i Artūras Rakauskasowie oraz prezes MG Baltic Darius Mockus. Każdy z nich posiadał majątek o łącznej wartości 350 mln euro. Za nimi znalazł się inny udziałowiec Vilniaus prekyby, Mindaugas Marcinkevičius z majątkiem o wartości 320 mln euro. Na szóstym miejscu pod względem wielkości majątku znalazł się właścicielifirmy logistycznej Girteka Mindaugas Raila, a na siódmym kolejny akcjonariusz Vilniaus prekyby Žilvinas Marcinkevičius.

Czytaj także: Obywatele Litwy kupują w Polsce coraz więcej

zw.lt/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz