Sąd Najwyższy Szwecji odrzucił złożony przez władze Litwy wniosek apelacyjne w sprawie warunków handlu rosyjskim gazem.

Władze Litwy nie zgodziły się z decyzją Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie, który rozstrzygał ich skargę na ceny surowca sprzedawanego do tego kraju przez rosyjski Gazprom. Ponieważ Trybunał nie uznał pretensji strony litewskiej te zaskarżyły decyzję arbitrażową w sztokholmskim sądzie okręgowym. Ten nie podzielił jednak stanowiska Litwinów w swoim orzeczeniu i w lipcu zeszłego roku odrzucił ich wniosek o uchylenie decyzji sądu pierwszej instancji. W efekcie Litwa złożyła apelację do Sądu Najwyższego Szwecji.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Rosyjska agencja RIA Nowosti powołując się na informacje Gazpromu, które zostały zamieszczone w prospekcie zapowiadającym emisję przez rosyjski koncern gazowy partii euroobligacji. W dokumencie tym stwierdzono, że Sąd Najwyższy Szwecji wydał orzeczenie w przedmiotowej sprawie jeszcze 29 grudnia zeszłego roku. Zaznaczono, że orzeczenie to nie podlega dalszej apelacji. Szwedzki sąd nakazał także Litwie zwrócić Gazpromowi wszystkie koszty sądowe.

Strona litewska złożyła przeciw Gazpromowi wniosek do Trybunały Arbitrażowego ponieważ uznała, że warunki na jakich koncern ten sprzedawał w latach 2006-2015 surowiec litewskiej spółce gazowej Lietuvos Dujos były niesprawiedliwe.

Czytaj także: Sąd UE przyznał rację Polsce w sporze z Gazpromem i KE dotyczącym gazociągu OPAL

ria.ru/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz