Gitanas Nausėda, wybrany półtora tygodnia temu na prezydenta Litwy, przeprowadził pierwszą konferencję prasową w kwestii swoich planów politycznych.

Portal L24.lt wśród politycznych planów Nausėdy wyróżnia wolę rozpoczęcia dialogu z Białorusią. Relacje Litwy z tym państwem są obecnie złe z powodu zdecydowanego sprzeciwu władz litewskich wobec budowy przez Białorusinów elektrowni atomowej w okolicach Ostrowca. Elektrownia znajduje się więc zaledwie kilkanaście kilometrów od granicy Litwy.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

„Białoruś jest naszym bardzo ważnym sąsiadem, bardzo ważnym partnerem, któremu poświęcimy wiele uwagi. W naszym interesie jest przede wszystkim posiadanie niezależnego, samodzielnego i silnego gospodarczo partnera za naszą wschodnią granicą. I z tego powodu Litwa będzie prowadziła dialog z Białorusią” – powiedział Nausėda. Jednak polityk nie skonkretyzował w jaki sposób zamierza zainicjować dialog z południowym sąsiadem, nie chcąc określać czy będzie on prowadzony „na najwyższym szczeblu czy ministerialnym”.

Określając swoje cele, Nausėda zapowiedział jednak, że będzie raczej utrzymywał główny zarys polityki Litwy – „Moim celem jest stabilność i ciągłość. Czasami trwałość jest kojarzona ze stagnacją i tego chciałbym ominąć”. Swoją ekipę, która obsadzi prezydencka administrację, Nausėda chce przedstawić w dniu swojej inauguracji na urzędzie, 12 lipca.

W czasie konferencji prasowej polityk był pytany także o niezwykle wysokie poparcie jakie w drugiej turze wyborów otrzymał w najbardziej polski z rejonów Litwy, rejonie solecznickim (Polacy stanowią w nim prawie 80% mieszkańców). Na byłego bankowca głosowało w nim ponad 92% uczestniczących w wyborach. „Wynik był miłą niespodzianką. Całkiem możliwie, że odwiedzę rejon solecznicki. Chcemy zorganizować kilka wizyt do regionów, aby podziękować mieszkańcom za wsparcie. Może będzie również włączony rejon solecznicki” – słowa polityka cytuje portal Znad Wilii.

l24.lt/zw.lt/kresy.pl

 
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz