Prezydent Litwy Gitanas Nauseda zwolnił Eitvydasa Bajarunasa z pełnienia funkcji ambasadora tego państwa w Rosji – podał w poniedziałek portal Delfi.

Dekret, podpisany przez głowę litewskiego państwa w poniedziałek, przewiduje, że Bajarunas przestanie pełnić funkcję ambasadora od 1 czerwca br.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5959 PLN    (27.08%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Nausėda odwołał ambasadora w Rosji na wniosek rządu i za zgodą komisji spraw zagranicznych litewskiego Sejmu.

Litwa podjęła decyzję o obniżeniu rangi swoich stosunków dyplomatycznych z Moskwą do poziomu chargé d’affaires jeszcze na początku kwietnia br. w reakcji na doniesienia o zbrodniach rosyjskich żołnierzy na ukraińskich cywilach w Buczy i innych miastach. Wydalono wówczas ambasadora Rosji w Wilnie Aleksieja Isakowa i wezwano do kraju ambasadora Bajarunasa. Litwa zamknęła także rosyjski konsulat w Kłajpedzie i wydaliła czterech pracowników rosyjskiej ambasady za działania niezgodne ze statusem dyplomatycznym.

W odpowiedzi Rosja wydaliła dyplomatów litewskich i zamknęła konsulat Litwy w Petersburgu.

„Okrucieństwo sił okupacyjnych Rosji narusza wszelkie normy cywilizowanego świata. To, co świat zobaczył w Buczy, może być niestety tylko początkiem. W miarę wyzwalania innych miast [Ukrainy] będzie można zobaczyć kolejne przykłady przerażających zbrodni wojennych” – powiedział szef litewskiej dyplomacji Gabrielus Landsbergis uzasadniając w kwietniu decyzję o obniżeniu rangi stosunków dyplomatycznych z Rosją.

CZYTAJ TAKŻE: Litwa zaprzestała importu energii z Rosji

Kresy.pl / delfi.lt

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz