Litwa ma nadzieję, że w nowym budżecie Unii Europejskiej znajdą się fundusze na inwestycje w linię kolejową Rail Baltica, drogi i inną infrastrukturę, tak aby odpowiadała ona potrzebom militarnym. – podał w poniedziałek portal Baltic News.

Nadzieje Litwinów mają związek z niedawnymi propozycjami Komisji Europejskiej, która chce zapewnić w budżecie UE na lata 2021-2027 środki na infrastrukturę transportową o podwójnym cywilno-militarnym przeznaczeniu w celu ułatwienia przemieszczania sprzętu wojskowego w państwach członkowskich.

Litewscy urzędnicy mają nadzieję na uzyskanie co najmniej 430 milionów euro w cenach stałych (bez uwzględnienia inflacji) z tak zwanego funduszu mobilności wojskowej.

„Około 310 milionów euro będzie potrzebne do dostosowania infrastruktury drogowej, porty lotnicze będą wymagały około 80 milionów euro, a państwowy port w Kłajpedzie będzie potrzebował około 40 milionów euro”, powiedziała Dalia Paredniene, rzeczniczka Ministerstwa Transportu Litwy.

Według niej Litwa będzie się ubiegała o zapewnienie dodatkowych środków linię kolejową Rail Baltica o europejskim rozstawie szyn, ponieważ „pod względem mobilności wojskowej infrastruktura kolejowa w Europie jest uważana za kluczowy element infrastruktury transportowej”.

Litewskie Ministerstwo Transportu obiecuje, że bardziej szczegółowe wyliczenia dotyczące inwestycji z funduszu „mobilności wojskowej” zostaną wkrótce przeprowadzone, a więcej szczegółów na temat warunków korzystania z tego funduszu i konkretnych projektów infrastrukturalnych zostanie ogłoszonych w przyszłym roku.

Przypomnijmy, że Komisja Europejska zaproponowała przeznaczenie 5,7 miliarda euro po stałych cenach na projekty o podwójnym wykorzystaniu w następnym budżecie UE. Kwota ta wyniesie 6,5 miliarda euro po cenach bieżących przy uwzględnieniu inflacji.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: „WaPo”: W razie konfliktu z Rosją w Europie armia USA może utknąć w korkach

Kresy.pl / Baltic News

Oceń ten artykuł
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz