Przewodniczący Litewskiego Związku Rolników i Zielonych (LVŽS) poparł propozycję by parlament zwrócił się do Sądu Konstytucyjnego o zbadanie prawidłowości niedawnych wyborów.

Lider głównej partii rządzącej Litwą – LVŽS  i deputowany litewskiego Seimasu Ramunas Karbauskis zadeklarował poparcie dla propozycji Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin. Partia Polaków Wileńszczyzny chce by parlament zwrócił się do Sądu Konstytucyjnego o sprawdzenie prawidłowości wyborów parlamentarnych, które odbyły się w dwóch turach 11 i 25 października.

„Kampanie wyborcze na Litwie są kontrolowane, przepływ pieniędzy jest bardzo kontrolowany i raptem pojawia się kampania, która jest finansowana z niewiadomych źródeł, jest jawnie nastawiona na wybory i partia, przeciwko której jest skierowana, przegrywa wybory z wynikiem zero przecinek ileś. Rozumiem więc oburzenie Akcji Wyborczej Polaków i pojawia się pytanie — jak tak można” – wypowiedź lidera partii rządzącej dla jednej z litewskich rozgłośni radiowych zacytował portal „Kuriera Wileńskiego”.

Jak uznał Karbauskis parlament „mógłby zwrócić się do Sądu Konstytucyjnego ze swoim wnioskiem i dostać odpowiedź, jak sąd ocenia taką akcję, ponieważ pytań pojawia się bardzo dużo. Sąd Konstytucyjny to jest ta instytucja, która powinna odpowiedzieć, stąd popieram taki wniosek.”

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Lista krajowa AWPL-ZChR uzyskała w wyborach proporcjonalnych 4,82 proc. głosów co przy progu wyborczym na poziomie 5 proc. sprawiło, że partia Polaków nie uzyskała w nich ani jednego mandatu. Kandydaci polskiej partii startowali też w niektórych okręgach jednomandatowych, w których obsadza się nieco ponad połowę składu Seimasu, uzyskali trzy mandaty, ale AWPL -ZChR, poza wyborami proporcjonalnymi kwestionuje też prawidłowość przeprowadzenia wyborów w JOW Ponary-Grygiszki na obszarze Wilna.

kurierwilenski.lt/kresy.pl

 

 

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz